Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа Б-48/24-09

Дата ухвалення рішення:
27.10.2009
Зареєстровано:
05.11.2009
Cуддя:
Міщенко П.K.
Оприлюднено:
09.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ27 жовтня 2009 р. № Б-48/24-09


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


Головуючого

суддів

Міщенка П.К. (доповідач),

Заріцької А.О., Короткевича О.Є.

розглянувши

касаційні скарги

Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Харківської обласної філії АКБ "Укрсоцбанк",

Акціонерного комерційного інноваційного банку "УкрСиббанк"

на постанову

та на постанову

господарського суду Харківської області

від 15.04.2009 року

Харківського апеляційного господарського суду

від 19.08.2009 року

у справі

за заявою боржника

№ Б-48/24-09

міста Харківської області

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про визнання банкрутом


В судовому засіданні взяли участь представники:

- боржника: ліквідатор ОСОБА_2

- скаржників: ОСОБА_3


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.03.2009 р. за заявою фізичної особи-боржника –ОСОБА_1 було порушено провадження у справі № Б-48/24-09 про його банкрутство в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою господарського суду Харківської області від 15.04.2009 р.(суддя Крестьянінов О.О.) визнано фізичну особу-боржника –ОСОБА_1 банкрутом відповідно до ст. 51 Закону про банкрутство та відкрито ліквідаційну процедуру.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання громадянина-підприємця банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: строки виконання зобов'язань громадянина-підприємця суд постановив вважати такими, що настали; припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших фінансових (економічних) санкцій за всіма зобов'язаннями громадянина - підприємця; припинено стягнення з громадянина-підприємця за всіма виконавчими документами, за винятком виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів, а також за вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян; відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; укладення угод, пов'язаних з відчуженням майна банкрута чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Скасовано арешт, накладений ухвалою господарського суду Харківської області від 11.03.2009р. на все майно та грошові кошти (зокрема на: квартиру №325 (загальною площею 88,9 кв.м.) в буд. АДРЕСА_3 у м. Харкові; нежитлові приміщення 1-го поверху №228-1-:-228-11 (загальною площею 92,3 кв.м.) в літ "А-5" в буд. 154 по АДРЕСА_1 у м. Харкові; автомобіль легковий SEAT LEON, 2006 року випуску, реєстраційний №НОМЕР_3; автомобіль легковий DAEWOO LANOS TF 69 Y, 2008 року випуску, реєстраційний №НОМЕР_4, але не виключно) та грошові кошти, що належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, дата народження-ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: м. Харків, АДРЕСА_2).

Призначено ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_2, ліцензія серії НОМЕР_1 від 07.09.2005р., адреса: Харківська область, Сахновщинським район, смт. Сахновщина, вул. Стадіонна, б. 22, до якого переходить право розпорядження майном банкрута. Встановлено строк ліквідаційної процедури до 15.04.2010р.

Зобов'язано ліквідатора опублікувати відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом. Відомості про визнання боржника банкрутом І про відкриття ліквідаційної процедури повинні містити: найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом; найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство; дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; відомості про ліквідатора.

Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника протягом одного місяця з моменту визнання його банкрутом. Зобов'язано ліквідатора виконати всі необхідні заходи, передбачені ст.ст. 22-34, 47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Зобов'язано ліквідатора надавати суду щомісячно звіти про хід ліквідаційної процедури, дані про фінансове становище і майно банкрута, суми коштів, отриманих від реалізації майна банкрута.

Усім відділам державної виконавчої служби усіх управлінь Міністерства юстиції України закінчити усі виконавчі провадження по примусовому стягненню з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: м. Харків, АДРЕСА_2, за всіма виконавчими документами, за винятком виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів, а також за вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян. Постанови про закінчення виконавчого провадження надсилаються ліквідатору - арбітражному керуючому ОСОБА_2 (ліцензія серії НОМЕР_1 від 07.09.2005р., адреса: Харківська область, Сахновщинським район, смт. Сахновщина, вул. Стадіонна, б. 22) разом з виконавчими документами.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 19.08.2009 р. (колегія суддів у складі: головуючий –Пуль О.А., суддів Горбачової Л.П., Білоусової Я.О.) постанову господарського суду Харківської області від 15.04.2009 р залишено без змін.

Не погоджуючись з винесеними судовими рішеннями, Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Харківської обласної філії АКБ "Укрсоцбанк" та Акціонерний комерційний інноваційний банк "УкрСиббанк" звернулися до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати постанову господарського суду Харківської області від 15.04.2009, постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19.08.2009 р. та припинити провадження у справі.

Касаційні скарги мотивовані порушенням судами норм матеріального та процесуального права, а саме ст. ст. 1, 6, 7, 47-48, 52 Закону про банкрутство та ст. ст.42, 43, 22, 43 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно ст.41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно зі ст.ст. 4, 43 ГПК України судове рішення є законним та обґрунтованим лише у випадку всебічного повного та об’єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності у відповідності з нормами матеріального та процесуального права.

Відповідно до п.2 ст.47 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі Закону) заява про порушення справи про банкрутство громадянина-підприємця може бути подана в господарський суд громадянином-підприємцем, який є боржником, або його кредиторами.

З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство. Крім того, боржник є суб’єктом спрощеної системи оподаткування, не веде обліку доходів та витрат, не складає бухгалтерський баланс, не є платником податку на додану вартість.

Боржник не має заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших видів загальнообов'язкового державного соціального страхування; не має заборгованості по відшкодуванню шкоди, заподіяної життю та здоров'ю, виплаті заробітної плати та вихідної допомоги працівникам боржника, виплаті авторської винагороди.

Боржник не має найманих працівників.

Боржник не має дебіторської заборгованості та відкритих рахунків в банківських установах.

Боржник має заборгованість по податках і зборах (обов'язкових платежах) у сумі 380,00 грн.

Зобов'язання боржника, пов’язані із здійсненням ним підприємницької діяльності, виникли в боржника перед ТОВ “Архідіз” у сумі 202118,00 грн на підставі укладеного між ними цивільно-правового договору, що підтверджується рішенням господарського суду Харківської області від 25.12.2008р. по справі №57/298-08, наказом господарського суду Харківської області від 09.01.2009р., постановою Фрунзенського ВДВС ХМУЮ від 26.01.2009р. про відкриття виконавчого провадження з виконання зазначеного наказу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що до ОСОБА_1 також звернулися: АКІБ "УкрСиббанк", ВАТ "Райфайзен Банк Аваль", ВАТ Банк "ТРАСТ", ВАТ "Банк Фінанси та кредит", АКБ "Укрсоцбанк" з вимогами про погашення заборгованості, яка не пов’язана із здійсненням ним підприємницької діяльності, у загальній сумі 1626979,41 грн.

Загальна сума заборгованості перед усіма кредиторами складає 1853860,41грн, яка визнана ОСОБА_1. в повному обсязі.

Боржник має на праві власності активи загальної вартістю відповідно до наданих до матеріалів справи висновків оцінювача - 903275,28 грн, які є предметом застави за договорами застави від 18.06.2008р. та 16.08.2008р., іпотечними договорами від 01.02.2008р. та 27.03.2008р.

Інших активів, на які можливо звернути стягнення, боржник не має, що підтверджується його заявою та довідками з ХРФ ХМРВ ДП "Центр державного земельного кадастру” від 06.04.2009р. та міської інспекції Держтехнагляду від 27.03.2009р.

Згідно з п.2 ст.48 Закону за заявою громадянина-підприємця господарський суд може відкласти розгляд справи про банкрутство не більше ніж на два місяці для проведення громадянином-підприємцем розрахунків з кредиторами чи укладення мирової угоди.

Пунктом 4 статті 48 Закону передбачено, що якщо у встановлений частиною другою цієї статті строк громадянин-підприємець не подав доказів задоволення вимог кредиторів і в зазначений строк не укладено мирової угоди, господарський суд визнає громадянина-підприємця банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Враховуючи те, що судами попередніх інстанцій встановлено, що боржник неспроможній виконати безспірні грошові зобов'язання перед кредиторами та відновити свою платоспроможність не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, відсутній план погашення боргів, відсутні пропозиції щодо укладення мирової угоди, колегія суддів не вбачає порушень з боку суду першої інстанції у зв'язку із прийняттям 15.04.2009 постанови про визнання ОСОБА_1 банкрутом, та погоджується з висновками суду апеляційної інстанції.

Доводи заявників касаційних скарг, що судом винесено постанову за відсутності кредиторів, не повідомлених належним чином, не приймається судом до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до п.6 ст.48 Закону копію постанови про визнання громадянина-підприємця банкрутом і інформацію про відкриття ліквідаційної процедури господарський суд направляє всім відомим кредиторам із зазначенням строку пред'явлення кредиторами вимог, який не може перевищувати два місяці.

Таким чином, враховуючи, приписи вищезазначеної норми Закону, законодавець зобов'язує суд повідомляти всіх відомих кредиторів боржника після винесення постанови про визнання громадянина-підприємця банкрутом.

За таких обставин, судова колегія дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції та постанова апеляційної інстанції є законними та обґрунтованими, підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Харківської обласної філії АКБ "Укрсоцбанк" залишити без задоволення.

Касаційну скаргу Акціонерного комерційного інноваційного банку "УкрСиббанк" залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Харківської області від 15.04.2009 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19.08.2009 року у справі № Б-48/24-09 залишити без змін.

Справу № Б-48/24-09 передати до господарського суду Харківської області.
Головуючий Міщенко П.К.


С у д д я Заріцька А.О.


С у д д я Короткевич О.Є.

Судовий реєстр по справі Б-48/24-09

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
20458538 Постанова 12.12.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402458 Ухвала 22.11.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402494 Ухвала 18.08.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402447 Ухвала 04.08.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402442 Ухвала 17.06.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402412 Ухвала 19.04.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402401 Ухвала 25.03.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402358 Ухвала 03.03.2011 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45402330 Ухвала 28.12.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
11785546 Постанова 12.10.2010 Міщенко П.K. Вищий господарський суд України Господарське
10630489 Постанова 28.07.2010 Лакіза В.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське
51377523 Ухвала 15.06.2010 Лакіза В.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське
51965255 Ухвала 08.06.2010 Лакіза В.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське
51377559 Ухвала 31.05.2010 Лакіза В.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське
51377528 Ухвала 30.04.2010 Лакіза В.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське
47894555 Ухвала 18.01.2010 Крестьянінов О.О. Господарський суд Харківської області Господарське
6510732 Постанова 27.10.2009 Міщенко П.K. Вищий господарський суд України Господарське
6451701 Ухвала 14.10.2009 Міщенко П.K. Вищий господарський суд України Господарське
5717490 Ухвала 02.10.2009 Міщенко П.K. Вищий господарський суд України Господарське