Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 04-05/5/50-9б

Дата ухвалення рішення:
05.10.2009
Зареєстровано:
12.10.2009
Cуддя:
М'ясищев А.М.
Оприлюднено:
15.10.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Донецький апеляційний господарський суд
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України


05.10.2009 р. справа №04-05/5/50-9б


Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:


головуючого:

суддів



При секретарі Жильцовій О.В.

За участю представників сторін:

від кредитора: Голубова Л.Б.-довіреність №13702 від 01.10.2009р. (Кіровська ОДПІ)

від кредитора: не з"явився (Управління Пенсійного фонду України у м.Кіровське)

від боржника: Шлапак Л.Б.-довіреність №40 від 05.10.2009р.

Мичко В.В.-паспорт №ВВ430102 від 14.05.1998р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кіровської об"єднаної державної податкової інспекції м.Кіровське Донецька область

на ухвалу господарського суду Донецької області від 25.08.2009 року

у справі № 04-05/5/50/9б (суддя Чорненька І.К.)

за заявою кредиторів (заявників) Кіровської об"єднаної державної податкової інспекції м.Кіровське Донецька область; Управління Пенсійного фонду України у м.Кіровське Донецька область

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Техресурси" м.Кіровське Донецька область

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:


Ухвалою господарський суд Донецької області від 25.08.2009р. по справі №04-05/5/50/9б заяву Кіровської ОДПІ м.Кіровське та Управління Пенсійного фонду України у м.Кіровське про порушення справи про банкрутство ТОВ "Техресурси" м.Кіровське повернуто без розгляду.

Ухвала господарського суду Донецької області мотивована тим, що до господарського суду надійшла заява Кіровської ОДПІ м.Кіровське та Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське про порушення справи про банкрутство ТОВ "Техресурси", на підставі ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", посилаючись на наявність боргу, відповідно у розмірі 113602,85грн. та 156764,06грн. В ухвалі господарський суд посилаючись на норми ч.3 ст.6, ч.1 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вказує на те, що в заяві відсутні відомості щодо відкриття виконавчого провадження зі стягнення заборгованості на користь Кіровської ОДПІ м.Кіровське та до заяви не надані відповідні документи (постанови про відкриття виконавчого провадження), тобто відсутні докази того, що кредиторські вимоги Кіровської ОДПІ м.Кіровське не виконанні боржником - ТОВ "Техресурси" протягом 3-х місяців після встановленого для їх погашення строку. Тобто, в заяві не вказані відомості щодо неплатоспроможності боржника за зобов’язаннями, які виникли перед Державною податковою інспекцією. Заборгованість ТОВ "Техресурси" перед Управлінням Пенсійного фонду України в м.Кіровське становить 156764,06грн. Згідно з вимогами абз.7 п.4.5. Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004р. №04-5/1193 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" фінансові санкції та пеня у розмірі 4744,46 грн. не враховуються господарським судом у загальний розмір заборгованості боржника перед бюджетом, при вирішенні питання про наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство. Тобто, безспірні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське щодо сплати зборів становить менш, ніж 300 мінімальних заробітних плат та складають 152019,60 грн. При цьому .згідно наданих постанов ВДВС Кіровського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 11.06.2009р. та від 26.06.2009р. про стягнення заборгованості на загальну суму 28128,11 грн. (страхові внески) не сплинув трьохмісячний строк для задоволення вимог кредиторів.

Оскільки заява Кіровської ОДПІ м.Кіровське та Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське про порушення справи про банкрутство ТОВ "Техресурси" не містить всіх відомостей, перелічених у ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відсутні ознаки неплатоспроможності боржника, тому господарський суд повернув заяву без розгляду.

Оскаржуючи ухвалу суду, скаржник просить її скасувати, посилаючись на те, що вона не відповідає вимогам діючого законодавства. Безспірність вимог Кіровської ОДПІ доводиться наступними документами: 1)по податковим зобов’язанням на суму 59078,16 грн., штрафні санкції на загальну суму 49415,80грн. При цьому скаржник посилається на те, що вищевказані повідомлення –рішення боржником отримані, не оскаржені та є узгодженими у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Пеня на загальну суму 5108,89грн. нарахована згідно зі ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в тому числі за актом перевірки від 01.06.2009р. №4 25/23/30364980, нарахована згідно розрахунку повноти і своєчасного перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб в сумі 1185,12 грн. Податкове повідомлення-рішення згідно норм податкового законодавства на таку пеню не приймається. Спільні грошові вимоги Кіровської ОДПІ та Управління Пенсійного фонду України у м.Кіровське складають 270366,91грн., що перевищує розмір 300 мінімальних розмірів заробітної плати. Щодо трьохмісячного строку погашення вимог кредиторів. Скаржник, посилаючись на Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", зазначає, що цей Закон є спеціальним, який визначає строки сплати податкових зобов’язань платників податків, визначених ним у податкових деклараціях, а також, нарахованих податковим органом сум у податкових повідомленнях-рішеннях. Строки сплати по всіх деклараціях та податкових повідомленнях-рішеннях настали, але судом не досліджувалося це питання. В ухвалі суду вказано, що безспірні вимоги повинні бути реалізовані через стягнення боргу через державну виконавчу службу та порушення справи про банкрутство можливо лише після відкриття виконавчого провадження, але ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не містить таких вимог. Крім того, згідно з п.1.16. ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", орган стягнення-державний орган, уповноважений здійснювати заходи із забезпеченням погашення податкового боргу. Згідно з п.2.3.1., п.2.3. ст.2 цього ж Закону, органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці. До заяви про банкрутство додане рішення начальника Кіровського ОДПІ від 02.02.2009р. №3/30364980 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового органу, що спростовує вищезазначені висновки господарського суду. Стосовно врахування сум штрафних санкцій в сумі грошових зобов’язань боржника, скаржник посилається на Рекомендації Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №04-5/1193 від 04.06.2004р. господарські суди не можуть застосовувати положення ст.1 Закону щодо визначення терміну "грошове зобов’язання" до зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), оскільки у ч.2 ст.1 ЦК України зазначено, що до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні" пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства та кредитори в особі податкових органів мають право подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника на суми фінансових санкцій. У вирішенні питання про склад вимог за податками і зборами (обов’язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство суди мають виходити з того, що суми пені, штрафів та інших штрафних чи фінансових санкцій враховуються окремо. Але, вказані суми входять до загального складу кредиторських вимог податкового органу та включаються в окрему чергу кредиторських вимог, оскільки вони також є податковим боргом.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила:

Кіровська ОДПІ м.Кіровське та Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровське на підставі ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" звернулись до господарського суду Донецької області з заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Техресурси", посилаючись на наявність боргу, відповідно у розмірі 113602,85грн., з яких 59078,16 грн.- податкові зобов’язання 49415,8грн. штрафні санкції, 5108.89 –пеня, та 156764,06грн., з яких фінансові санкції 3750,56 грн., пеня - 993,9 грн., решта страхові внески та пільгові пенсії

Статтею 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом встановлено, що справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволенні боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом. Разом з тим, згідно приписів ст.1 цього Закону до складу грошових вимог не нараховується недоїмка (пеня та штраф), визначені на дату подання заяви до господарського суду.

При цьому відповідно до ч.9 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кредитори мають право об’єднати вимоги до боржника і звернутися до суду з однією заявою.

Заява кредитора повинна містити відомості, передбачені ч.1 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в тому числі виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою. Тобто, безспірні вимоги повинні бути реалізовані через стягнення боргу через державну виконавчу службу та порушення справи про банкрутство можливо лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою. Списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою та порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою. Трьохмісячний строк, встановлений ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" починає свій відлік після пред’явлення виконавчих документів до виконання до державної виконавчої служби та відкриття виконавчого провадження.

Згідно з ч.10 ст.7 вищеназваного Закону до заяви кредитора-органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнобов’язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов’язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов’язкових платежів), додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов’язкових платежах у встановленому законодавством порядку.

З матеріалів справи вбачається, що грошові вимоги Кіровської ОДПІ до боржника становлять 113602,85 грн., з яких 59078,16 грн. - податкові зобов’язання , 49415,8 грн. - штрафні санкції, 5108.89 – пеня

Тому згідно вимог ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є безспірними у сумі 59078,16 грн. - податкові зобов’язання, які виникли за період з січня по червень 2009р. Ініцюючим кредитором прийнято рішення № 3/30364 980 від 02.02.2009р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Однак податковий борг виник після прийняття цього рішення, тому в порушення приписів ч.10 ст.7 вищеназваного Закону скаржником не додані докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов’язкових платежах у встановленому законодавством порядку.

Згідно заяви про порушення справи про банкрутство заборгованість ТОВ "Техресурси" перед Управлінням Пенсійного фонду України в м.Кіровське становить 156764,06 грн. Однак з огляду на приписи ст.1 Закону грошові зобов’язання боржника перед кредитором становлять 152019,6грн.- сума страхових внесків та відшкодування пільгових пенсій. Разом з тим, згідно наданих постанов ВДВС Кіровського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 11.06.2009р. та від 26.06.2009р., та стягнення заборгованості на загальну суму 28128,11 грн. (страхові внески) за ними не витік трьохмісячний строк для задоволення вимог кредитора.

Таким чином грошові вимоги кредиторів до боржника, з огляду на приписи чинного законодавства, становлять менше 300 мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволенні ним протягом трьох місяців

Оскільки матеріали справи не містять в собі належних доказів неплатоспроможності боржника, згідно з нормами ст.6, 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та вжиття заходів щодо отримання заборгованості Кіровською ОДПІ, тому господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що заява підлягає поверненню без розгляду.

Посилання скаржника на те, що спільні грошові вимоги Кіровської ОДПІ та Управління Пенсійного фонду України у м.Кіровське складають 270366,91грн., що перевищує розмір 300 мінімальних розмірів заробітної плати не може бути прийнято до уваги, оскільки цей факт не підтверджений матеріалами справи.

З огляду на наведене, ухвала господарського суду відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 103, 104, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, суд


ПОСТАНОВИВ:


Ухвалу господарського суду Донецької області від 25.08.2009р. по справі №04-05/5/50-9б залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.



Головуючий


Судді:








Надруковано 6 примірників:

1-до справи

2-кредиторам

1-боржнику

1-госп.суду

1-ДАГС