Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 19/301/08

Дата ухвалення рішення:
22.07.2009
Зареєстровано:
04.08.2009
Cуддя:
Катеринчук Л.Й.
Оприлюднено:
02.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ22 липня 2009 р. № 19/301/08


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Ткаченко Н.Г. (головуючий),Білошкап О.В.,

Катеринчук Л.Й. (доповідач)

розглянувши касаційну скаргутовариства з обмеженою відповідальністю «ВО Металресурс»

на постанову
господарського суду Запорізької області від 12.03.2009 року

у справі

господарського суду

№ 19/301/08

Запорізької області

за заявою
державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області

до
товариства з обмеженою відповідальністю

«ВО Металресурс»

про визнання банкрутом

ліквідаторБагмет С.В.


в судовому засіданні представники сторін не з'явились

В С Т А Н О В И В :

в провадженні господарського суду Запорізької області знаходиться справа про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю «ВО Металресурс»(далі –боржника), порушена ухвалою суду 10.11.2008року за заявою державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області (далі – ініціюючого кредитора) за загальною процедурою відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі –Закону).

Ухвалою підготовчого засідання суду 03.12.2008 року визнано вимоги ініціюючого кредитора на суму 2162404 основного боргу та 1801513,36 грн. штрафних санкцій та зобов'язано його здійснити офіційну публікацію про порушення справи про банкрутство боржника, призначено дату попереднього судового засідання на 02.03.2009 року та дату судового засідання, на якому буде винесена ухвала про санацію боржника чи визнання його банкрутом на 01.06.2009 року (а.с. 82-83).

Постановою суду від 12.03.2009 року відкрито ліквідаційну процедуру, боржника визнано банкрутом, ліквідатором призначено Багмета С.В., зобов'язано ліквідатора в п’ятиденний строк подати до офіційного друкованого органу газети «Голос України»або «Урядовий кур’єр»оголошення про визнання боржника банкрутом.

Не погоджуючись з винесеною постановою, боржник звернувся до Вищого господарського суду з касаційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, аргументуючи порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 14, 16, 17, 22, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі –Закону), статі 43 Господарського процесуального кодексу України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову суду першої інстанції на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідно до частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», норми якого, як спеціальні норми права, переважають в застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.

За приписами абзаців 21, 22 статті 1 Закону сторони у справі про банкрутство це кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут), а учасники провадження у справі про банкрутство це сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

Згідно з частиною 11 статті 11 Закону за результатами розгляду заяви кредитора та відзиву боржника у підготовчому засіданні виноситься ухвала, якою регламентується подальший хід розгляду справи про банкрутство, зокрема, визначається дата засідання суду на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника, чи визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону у випадках, встановлених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України, якщо господарський спір не вирішується по суті (відкладення розгляду справи, зупинення, припинення провадження у справі, залишення позову без розгляду, тощо), господарський суд виносить ухвалу.

Згідно пункту 3.5.1. Інструкції з діловодства в господарських судах України (затвердженої Наказом ВГСУ №75 від 10.12.2002) ухвала про призначення справи до розгляду надсилається службою діловодства в день її прийняття всім учасникам процесу з повідомленням про вручення, яке з відміткою про вручення адресатові залучається до матеріалів справи.

Отже, при винесенні постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд повинен дотриматися відповідної процедури призначення справи до розгляду в судовому засідання та з’ясувати наявність або відсутність у боржника ознак банкрутства, зокрема: наявність непогашених, визнаних судом грошових вимог кредиторів; перевищення грошових зобов’язань боржника над його майном (пасиву над активом, порівнявши дані обох величин та встановивши недостатність майна для задоволення вимог кредиторів (неспроможність); дати оцінку можливим пропозиціям санації або незадовільним результатам застосування заходів фінансового оздоровлення боржника.


Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою суду від 05.02.2009 р. було призначено на 25.02.2009 р. судове засідання з розгляду клопотання розпорядника майном боржника Багмета С.В. від 04.02.2009 р. про відсторонення керівника боржника від обов’язків у зв’язку з ухиленням останнього від розгляду заяв кредиторів з грошовими вимогами до боржника та клопотання розпорядника майном від 05.02.2009 р. про зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи.

23.02.2009 р. від ініціюючого кредитора надійшло клопотання №500/9110-010 від 17.02.2009 р. про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 25.02.2009 р. розгляд клопотань розпорядника майном від 04.02.2009 р. та 05.02.2009 р. на 12.03.2009 р.

12.03.2009 р. розпорядником майном подано клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Постановою суду від 12.03.2009 р. клопотання розпорядника майном від 04.02.2009р. та 05.02.2009 р. залишено без розгляду, боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Багмета С.В.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що постанова суду про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури є за своєю правовою природою судовим рішенням, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 №11 із змінами на даний час).

Матеріалами справи підтверджується, що за результатами підготовчого судового засідання було визначено дату засідання , у якому повинно розглядатись питання про введення санації або відкриття ліквідаційної процедури та визнання банкрутом боржника на 01.06.2009 року (а.с. 82-83).

Проте, клопотання розпорядника майном про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури було розглянуто в іншому судовому засіданні - 12.03.2009 р., без участі представника боржника та з порушенням попередньо визначеної ухвалою підготовчого судового засідання процедури розгляду зазначеної справи про банкрутство.

Внаслідок такого розгляду відбулось скорочення терміну процедури розпорядження майном, визначеного ухвалою підготовчого засідання суду від 03.12.2008 року без внесення змін до зазначеної ухвали та мав місце розгляд справи у підсумковому засіданні за наслідком проведення процедури розпорядження майном достроково, без повідомлення учасників провадження у справі про проведення такого судового засідання в інший день.

В матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення учасників провадження про призначення справи до розгляду в засіданні суду 12.03.2009року відповідно до вимог пункту 3.5.1. Інструкції з діловодства в господарських судах України.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 111-10 Господарського процесуального кодексу України порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду, якщо справу розглянуто судом за відсутності будь-якої із сторін, не повідомленої належним чином про час і місце засідання суду.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України, діючи в межах повноважень суду касаційної інстанції згідно приписів ст.ст. 111-5, 111-7 ГПК України, вважає оскаржувану постанову суду першої інстанції прийнятою з порушенням норм процесуального права, а отже такою, що підлягає скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду першої інстанції необхідно врахувати викладене та прийняти судовий акт з дотриманням норм матеріального та процесуального права.


На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1115,,1117,1119,11111 ГПК України Вищий господарський суд України –

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ВО Металресурс»задовольнити.

2. Постанову господарського суду міста Києва від 12.03.2009 року у справі №19/301/08 скасувати. Справу №19/301/08 направити на новий розгляд до господарського суду Запорізької області.Головуючий Н. Ткаченко


Судді О. Білошкап


Л. Катеринчук


Судовий реєстр по справі 19/301/08

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
4886134 Постанова 26.08.2009 Кричмаржевський В.А. Запорізький апеляційний господарський суд Господарське
6395534 Постанова 22.07.2009 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
5968150 Ухвала 23.06.2009 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
3310684 Постанова 12.03.2009 Даценко Л.І. Господарський суд Запорізької області Господарське