Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа Б15/118-09

Дата ухвалення рішення:
29.09.2009
Зареєстровано:
02.10.2009
Cуддя:
Хандурін М.І.
Оприлюднено:
07.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



29 вересня 2009 р. № Б15/118-09


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:




Хандуріна М.І., –головуючого,



Короткевича О.Є.,



Панової І.Ю.,



розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуЛівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська

на ухвалугосподарського суду Дніпропетровської області

від 16.06.2009

у справі

господарського суду

№ Б15/118-09

Дніпропетровської області




за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Пріоритет-інвест"
провизнання його банкрутом,

ліквідаторарбітражний керуючий Левченко В.В.,


за участю представників сторін: не з'явились;



встановив:


Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2009 порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Пріоритет-інвест" в порядку ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 23.04.2009 Товариство з обмеженою відповідальністю "Пріоритет-інвест" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Левченка В.В., якого зобов'язано в 10-денний строк подати до офіційного друкованого органу оголошення про визнання боржника банкрутом, надати суду звіт та ліквідаційний баланс.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2009 (суддя Петренко Н.Е.) затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора. Ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Пріоритет-інвест". Провадження у справі припинено.

До Вищого господарського суду України з касаційною скаргою звернулася Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська, яка просить ухвалу суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким поновити ліквідаційну процедуру. В обґрунтування посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст. 43 ГПК України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши у касаційному порядку оскаржуване судове рішення, на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши застосування судом попередньої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення касаційної скарги виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон) якщо вартості майна боржника –юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов’язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Наслідком припинення господарської діяльності боржника є те, що в ліквідаційній процедурі не виникають зобов'язання по сплаті податків та загальнообов'язкових зборів відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". З таким висновком погоджується Верховний суд України у Постанові №04/153 від 06.04.2004 року у справі №17/124.

Відповідно до ч. 5.3.1 ст. 5.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 статті 4 цього Закону для поданні податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Відтак, незаконне визнання боржника банкрутом за спрощеною процедурою унеможливлює встановлення податковим органом зобов'язань по сплаті податків відповідно до податкових повідомлень-рішень, прийнятих після введення ліквідаційної процедури, оскільки з моменту визнання боржника банкрутом у нього не виникають податкові зобов'язання.

Наведене дозволяє зробити висновок про право податкового органу на оскарження постанов про визнання боржника банкрутом в порядку статті 107 ГПК України, як судових актів за наслідком прийняття яких змінюється правовий статус юридичної особи і вона втрачає статус суб'єкта, щодо якого можуть виникати податкові зобов'язання.

Відповідно до ст. 32 Закону після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються показники виявлення ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси, реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Отже, чинним законодавством про банкрутство передбачено можливість затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу в судовому засіданні, з викликом учасників провадження у справі, зокрема ліквідатора, членів комітету кредиторів, окремих кредиторів.

Крім того, законодавцем передбачено обов’язковий перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із звітом ліквідатора та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).

Звіт ліквідатора та поданий ним ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх заходів ліквідаційної процедури, повне вчинення ним дій по виявленню кредиторів та активів боржника, за результатом розгляду яких суд приймає рішення про можливість відновлення платоспроможності боржника або встановлює неможливість задоволення вимог конкретних кредиторів та приймає рішення про його ліквідацію та припинення провадження у справі.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою суду від 23.04.2009 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Левченка В.В.

На виконання ухвали суду ліквідатором ТОВ "Пріоритет-інвест" подано на затвердження суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута, в якому вказано, що будь-які майнові активи (майно і немайнові права) банкрута, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, відсутні, відповідно розрахуватися з кредиторами є неможливим. Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2009 подані звіт та ліквідаційний баланс було затверджено.

Однак в повній мірі з висновком суду погодитися не можна, оскільки він не ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.

Затверджуючи звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс боржника та припиняючи провадження по справі, судом першої інстанції не було належним чином досліджено звіт ліквідатора боржника, суд не дав оцінки тому, що звіт ліквідатора не відображає фінансового стану боржника на момент завершення ліквідаційної процедури, не містить необхідних додатків на обґрунтування відсутності зобов'язань, забезпечених заставою, не було з'ясовано чи вчинив ліквідатор боржника всі необхідні заходи для встановлення належного банкруту майна та формування ліквідаційної маси, не дано оцінки законності завершення ліквідаційної процедури у справі, яка порушена без проведення досудової публікації про припинення юридичної особи в друкованих засобах масової інформації відповідно до пункту 4 статті 105 Цивільного кодексу України.

Виходячи з матеріалів справи, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що справа про банкрутство ТОВ "Пріоритет-інвест" порушена неправомірно, за відсутності доказів оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку ст. 60 ГК України, без належного з'ясування кола кредиторів боржника, за відсутності публікації в порядку ст. 105 ЦК України, без дотримання строків, які передбачені ч.4 ст.105 ЦК України та встановлення відповідно до вимог ЦК України та Господарського Кодексу України того факту, що вартості майна боржника, щодо якого власником прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів. У зв'язку з цим у господарського суду були відсутні правові підстави для продовження процедури банкрутства та визнання боржника банкрутом за спрощеною процедурою, яка передбачена ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також були відсутні правові підстави для ліквідації юридичної особи банкрута, яка порушена незаконно.

За таких обставин, ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2008 у справі № Б15/118-09 підлягає скасуванню, а справу направленню для розгляду до суду першої інстанції.

У зв’язку з наведеним при розгляді справи суду належить дати оцінку обґрунтованості завершення ліквідаційної процедури боржника за наявності доказів безпідставності здійснення провадження за спрощеною процедурою відповідно до статті 51 Закону і в залежності від встановленого та вимог закону постановити законне та обґрунтоване рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1115,, 1117, 1119 - 11113 ГПК України Вищий господарський суд України –


П О С Т А Н О В И В :


Касаційну скаргу Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська задовольнити частково.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2009 у справі № Б15/118-09 скасувати, справу передати на розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.



Головуючий М. Хандурін


Судді О. Короткевич


І. Панова