Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 05-5-15/14271

Дата ухвалення рішення:
20.05.2009
Зареєстровано:
01.06.2009
Cуддя:
Ткаченко Н.Г.
Оприлюднено:
30.11.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ20 травня 2009 р. № 05-5-15/14271


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


Головуючого - Ткаченко Н.Г.

Суддів - Катеринчук Л.Й.

Білошкап О.В.


За участю представників : ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" –Лозицької О.Л., Чорногорця Є.А.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент"

на ухвалу господарського суду м. Києва від 19.12.2008 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 р. по справі № 05-5-15/14271 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" до Державного підприємства "Національна атомна компанія "Енергоатом" про банкрутство, -

В С Т А Н О В И В:


Кредитор - ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" 04.12.2008 р. звернувся з заявою до господарського суду м. Києва про порушення справи про ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом", внаслідок його фінансової неспроможності.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 19 грудня 2008 р. /суддя Хоменко М.Г./ повернено заяву ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" про порушення справи про банкрутство без розгляду на підставі ч.1 ст.7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24 лютого 2009 р. по справі № 05-5-15/14271 /колегія суддів у складі : Сотніков С.В., Дикунська С.Я., Дзюбко П.О./ ухвалу господарського суду м. Києва від 19.12.2008 р. залишено без змін, апеляційну скаргу ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" без задоволення.

В касаційній скарзі ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" просить ухвалу господарського суду м. Києва від 19.12.2008 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 р. скасувати, посилаючись на те, що вони постановлені з порушенням норм процесуального права, а справу направити для розгляду до суду першої інстанції.

У відзиві на касаційну скаргу ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" просить залишити скаргу без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду першої інстанції та апеляційну постанову - без змін, посилаючись на те, що висновки суду відповідають вимогам чинного законодавства.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представників боржника, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як було встановлено судом, в якості доказів неплатоспроможності боржника кредитором - ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" надано наказ про примусове виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.07.2004 р. по справі № 19/2308, постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2007р. з примусового виконання наказу про примусове виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.07.2004 р. по справі № 19/2308, постанову про зупинення виконавчого провадження від 11.07.2007 р., якою зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу про примусове виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.07.2004 р. по справі № 19/2308.

Повертаючи заяву про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суд як першої так і апеляційної інстанції, виходив з того, що ініціюючим кредитором не надано докази, які підтверджують неможливість стягнення заборгованості з боржника в розмірі 240557,84 грн., шляхом виконавчого провадження або списання коштів з рахунків боржника, відповідно до законодавства, а саме, постанови про закриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого документу, виданого 11.07.2007 р.

Крім того, як було зазначено в постанові суду апеляційної інстанції, боржник –ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 р. № 568 включений до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а згідно з п.3.7 ст.3 даного Закону внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру є підставою для повернення господарським судом без розгляду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство.

Метою Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Відповідно до п.1.6. ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості - автоматизована комп'ютерна база даних, яка ведеться оптовим постачальником електричної енергії та призначена для накопичення, систематизації і зберігання відомостей про підприємства паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, а також для видачі відповідних документів, які підтверджують участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеної цим Законом, і забезпечення інформацією користувачів Реєстру.

Згідно з п.3.7. ст.3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру є підставою для повернення господарським судом без розгляду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство.

Суддя господарського суду повертає заяву про порушення справи про банкрутство, якщо підприємство паливно-енергетичного комплексу внесено до Реєстру, про що виноситься відповідна ухвала. Ухвала господарського суду щодо відмови у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство направляється заявнику протягом п'яти днів з дня винесення ухвали.

Повернення заяви не перешкоджає можливості повторного звернення кредитором до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство підприємства-боржника після завершення його участі у процедурі погашення заборгованості.

На строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Як було встановлено судом, відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 р. № 568, із змінами та доповненнями, Державне підприємство "Національна атомна компанія "Енергоатом" включено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"

Таким чином, господарський суд м. Києва дійшов до правильного висновку щодо повернення заяви ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" про порушення справи про банкрутство ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" без розгляду.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне виключити з мотивувальної частини ухвали суду першої інстанції та апеляційної постанови посилання на те, що кредитором не було надано належних доказів, що підтверджують неможливість стягнення з боржника заборгованості в розмірі 240557,84 грн., на яку посилається ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" як на підставу для порушення справи про банкрутство, оскільки виконавче провадження з примусового стягнення зазначеної суми боргу не закінчено.

Згідно з вимогами Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” факт безспірності вимог кредитора виникає з моменту, коли грошові вимоги кредитора підтверджуються документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, зокрема виконавчими.

Отже, порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою, і відповідно, і встановлений Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” трьохмісячний строк починає свій відлік після пред’явлення виконавчих документів до виконання до державної виконавчої служби та відкриття виконавчого провадження.

Згідно зі ст. 7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до заяви кредитора додаються документи, що підтверджують ознаки неплатоспроможності боржника, передбачені ст. 6 Закону: рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копія неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, виконавчі документи чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів тощо.

Таким чином, для звернення заяви до суду про порушення справи про банкрутство, відповідно до вимог Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є обов'язковим подання виконавчого документу, за яким здійснюється виконавче провадження державною виконавчою службою, а саме, саме постанови про відкриття виконавчого провадження, з якого розпочинається тримісячний відлік, а не постанови про закінчення виконавчого провадження.

Але, наведений помилковий висновок господарських судів попередніх інстанцій, про те, що поскільки кредитором не надано належних доказів, які підтверджують неможливість стягнення заборгованості з боржника в розмірі 240557,84 грн., шляхом виконавчого провадження або списання коштів з рахунків боржника, а саме, постанови про закриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого документу, то заява ТОВ підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" підлягає залишенню без розгляду, не впливає на законність ухвали господарського суду м. Києва та постанови Київського апеляційного господарського суду.

Крім того, колегія суддів зазначає, що постановою ВГСУ від 11.03.2009 р. по справі про банкрутство ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" заяву ТОВ "ВВД" про перегляд ухвали господарського суду міста Києва від 06.12.2007 р. за новоявленими обставинами задоволено, скасовано ухвалу господарського суду міста Києва від 06.12.2007 р. про припинення провадження у справі про банкрутство ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" та справу № 43/167-23/260 передано на розгляд господарського суду м. Києва.

Таким чином, в господарському суді м. Києва розглядається справа № 43/167-23/260 про банкрутство ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом", а відповідно до вимог чинного законодавства, одночасно не може розглядатись дві справи про банкрутство одного і того ж боржника.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала господарського суду м. Києва від 19.12.2008 р. та постанова Київського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 р. по справі про банкрутство ДП "Національна атомна компанія "Енергоатом" постановлені у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для їх скасування не вбачається.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду, які викладені в оскаржуваній ухвалу суду першої інстанції та апеляційній постанові.


На підставі викладеного та керуючись ст. ст.1115, 1117 –1119, 11110- 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -


П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю підприємства матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" залишити без задоволення.


Ухвалу господарського суду м. Києва від 19.12.2008 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 р. по справі № 05-5-15/14271 залишити без змін.


Головуючий - Ткаченко Н.Г.


Судді - Катеринчук Л.Й.

Білошкап О.В.Судовий реєстр по справі 05-5-15/14271

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
6133260 Постанова 20.05.2009 Ткаченко Н.Г. Вищий господарський суд України Господарське
5199662 Ухвала 07.04.2009 Ткаченко Н.Г. Вищий господарський суд України Господарське
3044324 Постанова 24.02.2009 Сотніков С.В. Київський апеляційний господарський суд Господарське