Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 11/Б-877

Дата ухвалення рішення:
15.04.2009
Зареєстровано:
13.05.2009
Cуддя:
Ткаченко Н.Г.
Оприлюднено:
05.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ15 квітня 2009 р. № 11/Б-877


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


Головуючого - Ткаченко Н.Г.


Суддів - Катеринчук Л.Й.

Білошкап О.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу УПФ України в Збаразькому районі

на ухвалу господарського суду Тернопільської області від 21.10.2008 р. в частині стягнення з УПФ України в Збаразькому районі на користь ліквідатора ПАП "Лан" 9390 грн. оплати послуг та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.12.2008 р. по справі № 11/Б-877 за заявою УПФ України в Збаразькому районі до ПАП "Лан" про банкрутство, -


В С Т А Н О В И В:


Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 05.03.2007 р. порушено провадження по справі № 11/Б-877 про банкрутство боржника –Приватного агропромислового підприємства "Лан", на підставі ст.52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Постановою господарського суду Тернопільської області від 05.04.2007 р. по справі № 11/Б-877 визнано вимоги УПФ України в Збаразькому районі до ПАП "Лан" в сумі 1 020 грн., визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором ПАП "Лан" арбітражного керуючого Степанова В.В.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 21 жовтня 2008 р. по справі № 11/Б-877 /суддя Сидорук А.М./ затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ПАП "Лан"; боржника –ПАП "Лан", ліквідовано; грошові вимоги : УПФ України в Збаразькому районі в сумі 1020 грн., ВДВС Збаразького районного управління юстиції у сумі 122,30 грн.; ГУДКУ у Тернопільській області в сумі 85 грн.; ДП "Судовий інформаційний центр", в сумі 118 грн. –визнано погашеними; Зобов'язано Збаразьку МДПІ зняти з обліку ПАП "Лан" як платника податків; стягнуто з ініціюючого кредитора УПФ України в Збаразькому районі на користь арбітражного керуючого Степанова В.В. 9390 грн. - оплати послуг ліквідатора.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 22 грудня 2008 р. по справі № 11/Б-877 /судді : Михалюк О.В., Новосад Д.Ф., Мельник Г.І./ ухвалу господарського суду Тернопільської області від 21.10.2008 р. залишено без змін, а апеляційну скаргу УПФ України в Збаразькому районі без задоволення.

В касаційній скарзі кредитор - УПФ України в Збаразькому районі просить скасувати ухвалу господарського суду Тернопільської області від 21.10.2008 р. в частині, що зобов'язує стягнути з УПФ України в Збаразькому районі на користь ліквідатора ПАП "Лан" 9390 грн. оплати послуг та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.12.2008 р., посилаючись на те, що вони постановлені з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Представники сторін в судове засідання не з’явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, 14.08.2008 р. до господарського суду Тернопільської області звернувся із клопотанням ліквідатор ПАП "Лан", в якому просив суд затвердити оплату послуг арбітражного керуючого Степанова В.В. в розмірі двох мінімальних заробітних плат, з дня призначення його ліквідатором по справі №11/Б-877(т.1, а.с.150).

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 09.09.2008 р. по справі №11/Б-877 затверджено розмір оплати праці ліквідатора ПАП "Лан" Степанова В.В. за здійснення ним своїх повноважень в розмірі двох мінімальних зарплат за кожен місяць роботи з 05 квітня 2007 р.

01.10.2008 р. до господарського суду Тернопільської області надійшов звіт ліквідатора боржника Степанова В.В., ліквідаційний баланс ПАП "Лан" та розрахунок по оплаті послуг ліквідатора ПАП "Лан".

Як було встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, у боржника - ПАП "Лан" відсутні будь-які активи, а саме, рухоме та нерухоме майно, транспортні засоби та грошові кошти, за рахунок яких можна було б задовольнити вимоги кредиторів, в ході ліквідаційної процедури місцезнаходження керівника боржника не встановлено.

Покладаючи витрати на оплату праці ліквідатора ПАП "Лан" в сумі 9390 грн. за проведену роботу з 01.01.2008р. по 01.10.2008р. на ініціюючого кредитора, господарські суди як першої так і апеляційної інстанції виходили з того, що відповідно до п.12 ст.31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом, якщо інше не встановлено цим Законом, але не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи перед порушенням провадження у справі про банкрутство, а поскільки у банкрута відсутні майно та грошові кошти, за рахунок яких можна здійснити оплату праці ліквідатора боржника, то така оплата послуг ліквідатора підлягає погашенню за рахунок ініціюючого кредитора (УПФ України в Збаразькому районі).

Але з такими висновками суду першої та апеляційної інстанції погодитись не можна.

Згідно ст. 41 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ст. 31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” надання послуг професійного (ліцензованого) арбітражного керуючого відбувається на платній основі.

Оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за період від дня винесення господарським судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство і до дня першого засідання комітету кредиторів, на якому встановлюється розмір оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого, здійснюється кредитором або боржником, за заявою якого порушено справу, у максимальному розмірі, визначеному цією статтею.

Господарським судом Тернопільської області були визнані наступні вимоги кредиторів до ПАП "Лан" : УПФ України в Збаразькому районі в сумі 1020 грн., ВДВС Збаразького районного управління юстиції в сумі 122,30 грн.; ГУДКУ у Тернопільській області в сумі 85 грн.; ДП "Судовий інформаційний центр", в сумі 118 грн.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 09.08.2008 р. затверджено оплату праці ліквідатора ПАП "Лан" Степанова В.В. в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць роботи з 05 квітня 2007 р.

Згідно з п.п.11, 12 ст. ст.31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом” кредитори можуть створювати фонд для оплати послуг, відшкодування витрат арбітражному керуючому, а оплата послуг арбітражного керуючого встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом.

Відповідно до п.10 ст. 3-1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” оплати послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв’язку з виконанням ним своїх обов’язків здійснюється в порядку, встановленому цим законом, за рахунок коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.

Враховуючи, що по справі окрім заявника є і інші кредитори, господарський суд перебрав на себе повноваження по встановленню заробітної плати ліквідатору, тим самим не надана можливість кредиторам встановити розмір витрат на оплату послуг арбітражного керуючого. Окрім того, за наявності інших кредиторів, покладення обов’язків по несенню затрат по оплаті праці арбітражного керуючого на ініціюючого не узгоджується із загальними приписами пропорційності понесених витрат, пов’язаних із розглядом справи.

Отже, витрати щодо оплати послуг арбітражного керуючого не можуть бути покладені на одного кредитора без його згоди.

Таким чином, висновок господарських судів попередніх інстанцій щодо необхідності оплатити послуг ліквідатора боржника арбітражного керуючого Степанова В.В. лише за рахунок ініціюючого кредитора –УПФ України в Збаразькому районі, є таким, що суперечить вимогам Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

За таких обставин, ухвалу господарського суду Тернопільської області від 21.10.2008 р. в частині стягнення з УПФ України в Збаразькому районі на користь ліквідатора ПАП "Лан" 9390 грн. оплати послуг та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.12.2008 р. по справі № 11/Б-877 не можна визнати як такі, що відповідають чинному законодавству і тому вони підлягають скасуванню, а справа –направленню для нового розгляду до господарського суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду слід врахувати вище викладене, більш повно та всебічно перевірити дійсні обставини справи, дати належну оцінку зібраним по справі доказам, доводам та запереченням сторін і в залежності від встановленого та вимог закону постановити законне та обгрунтоване рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.1115, 1117 – 11113, Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу УПФ України в Збаразькому районі задовольнити.


Ухвалу господарського суду Тернопільської області від 21.10.2008 р. в частині стягнення з УПФ України в Збаразькому районі на користь ліквідатора ПАП "Лан" 9390 грн. оплати послуг та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 22.12.2008 р. по справі № 11/Б-877 скасувати.

Головуючий - Ткаченко Н.Г.

Судді - Катеринчук Л.Й.

Білошкап О.В.
Судовий реєстр по справі 11/Б-877

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
5918024 Ухвала 20.07.2009 Ткаченко Н.Г. Вищий господарський суд України Господарське
6098622 Постанова 15.04.2009 Ткаченко Н.Г. Вищий господарський суд України Господарське
2642188 Постанова 22.12.2008 Михалюк О.В. Львівський апеляційний господарський суд Господарське
2372553 Ухвала 18.11.2008 Михалюк О.В. Львівський апеляційний господарський суд Господарське
2228007 Ухвала 21.10.2008 Сидорук А.М. Господарський суд Тернопільської області Господарське
2024931 Постанова 05.04.2007 Сидорук А.М. Господарський суд Тернопільської області Господарське