Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа Б-48/128-08

Дата ухвалення рішення:
26.08.2009
Зареєстровано:
29.09.2009
Cуддя:
Катеринчук Л.Й.
Оприлюднено:
04.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ26 серпня 2009 р. № Б-48/128-08


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Удовиченка О.С. (головуючого)Катеринчук Л.Й. (доповідач),Мамонтової О.М.

розглянувши касаційну скаргуДПІ у Московському районі м. Харкова

на постанову
господарського суду Харківської області від 12.05.2009р.

у справі

господарського суду

Б-48/128-08

Харківської області

про банкрутствоприватного підприємства «Ярс»

ліквідатор Чобот О.А.


в судовому засіданні представники сторін не з'явилися

В С Т А Н О В И В :

господарський суд Харківської області ухвалою від 23.09.2008 року порушив провадження у справі про банкрутство приватного підприємства «Ярс»(далі –боржника) за заявою ліквідатора боржника, в зв’язку з прийняттям його засновниками рішення про ліквідацію підприємства та призначення ліквідатора, здійснюючи провадження з особливостями, передбаченими статтею 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі –Закон).

Постановою суду від 12.05.2009 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено Чобота О.А., зобов’язано ліквідатора опублікувати оголошення в офіційному друкованому органі в п’ятиденний строк.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, ДПІ у Московському районі м. Харкова (далі – інспекція) звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та припинити провадження у справі, аргументуючи порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 7, 51 Закону, статей 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, статей 34, 43 Господарського процесуального кодексу України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку постанову суду першої інстанції на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.

Відповідно до частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 51 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

За частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 ЦК України).

Частиною 1 статті 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України. (З такими висновками погодився Верховний Суд України в постанові №08/172 від 10.06.2008 у справі №15/682-б)

Відповідно до частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З матеріалів даної справи вбачається, що власником боржника 02.07.2008 року прийнято рішення про припинення діяльності боржника та призначення ліквідатора (т.1 а.с.15-16). Ліквідатором боржника проведено ліквідаційну процедуру, за результатами якої складено інвентаризаційний опис майна боржника та проміжний ліквідаційний баланс. Рішенням засновника від 10.09.2008 р. затверджено проміжний ліквідаційний баланс (т.1 а.с.21). 10.09.2008 р. ліквідатором боржника прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника відповідно до статті 51 Закону.

Ліквідатор боржника звернувся до господарського суду із заявою про банкрутство за правилами 51 Закону 23.09.2008 р.

Постановою суду від 01.10.2008 р. боржника було визнано банкрутом, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чобота О.А., зобов’язано ліквідатора опублікувати оголошення в офіційному друкованому органі в п’ятиденний строк.

Постановою Вищого господарського суду України від 06.04.2009 р. задоволено частково касаційну скаргу інспекції, постанову суду першої інстанції від 01.10.2008 р. скасовано, справу передано на розгляд до суду першої інстанції. Постанову суду касаційної інстанції мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови не взято до уваги відсутність в матеріалах справи доказів опублікування оголошення про прийняття засновниками боржника рішення про ліквідацію в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, яким є «Бюлетень державної реєстрації».

Ліквідатором боржника Чоботом О.А. надано суду докази опублікування оголошення в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відповідно до частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України №104 (14) від 22.07.2008року (т.1 а.с.80-84).

Постановою суду першої інстанції від 12.05.2009 р. боржника визнано банкрутом, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чобота О.А., зобов’язано ліквідатора опублікувати оголошення в офіційному друкованому органі в п’ятиденний строк.

Відтак, судом першої інстанції дотримано вказівок ВГСУ відповідно до Постанови від 06.04.2009року про перевірку обставин публікації оголошення про самоліквідацію боржника, а доводи скаржника про наявність дебіторської заборгованості не спростовують обґрунтованості визнання боржника банкрутом та надають можливість призначеному судом ліквідатору боржника вжити заходів до стягнення дебіторської заборгованості, чого не було зроблено керівництвом боржника.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України, діючи в межах повноважень суду касаційної інстанції згідно приписів ст.ст.111-5, 111-7 ГПК України, погоджується з висновками суду першої інстанції та не вбачає підстав для скасування постанови господарського суду Харківської області від 12.05.2009 року в даній справі, а доводи скаржника вважає такими, що не спростовують обґрунтованості висновків апеляційного суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України Вищий господарський суд України –


П О С Т А Н О В И В :


1. Касаційну скаргу державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова залишити без задоволення.

2. Постанову господарського суду Харківської області від 12.05.2009 року залишити без змін.

Справу №Б-48/128-08 передати для розгляду до господарського суду Харківської області.Головуючий О. Удовиченко


Судді Л. Катеринчук


О. Мамонтова

Судовий реєстр по справі Б-48/128-08

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
10224070 Постанова 16.06.2010 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
9993838 Ухвала 09.06.2010 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
10474667 Ухвала 31.05.2010 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
9531204 Ухвала 19.05.2010 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
9131199 Постанова 29.03.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45365910 Ухвала 24.03.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45365856 Ухвала 26.02.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45365852 Ухвала 17.02.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45365848 Ухвала 03.02.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45365958 Ухвала 27.01.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
45365832 Ухвала 20.01.2010 Усатий В.О. Господарський суд Харківської області Господарське
6096173 Постанова 26.08.2009 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
6353156 Ухвала 08.07.2009 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
4741809 Постанова 06.04.2009 Продаєвич Л.В. Вищий господарський суд України Господарське
3259594 Ухвала 11.03.2009 Продаєвич Л.В. Вищий господарський суд України Господарське