Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 4/145

Дата ухвалення рішення:
19.05.2009
Зареєстровано:
01.06.2009
Cуддя:
Продаєвич Л.В.
Оприлюднено:
30.11.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ19 травня 2009 р. № 4/145Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


головуючого:

суддів:

Панової І.Ю.,

Продаєвич Л.В.,

Хандуріна М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргуВідкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління"

на ухвалуКиївського міжобласного апеляційного господарського суду від 04.03.2009

у справі№4/145 господарського суду Полтавської області

за заявоюГром. ОСОБА_1,

м. Полтава

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Оріон Агро", м. Полтава

провизнання банкрутом

за участю представників сторін:

від скаржника:Шиманський А.О. за дов. від 05.07.2008

від кредитора:не з'явилися

від боржникане з'явилися


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 04.03.2009 (судді: Мостова Г.І. –головуючий, Ільєнок Т.В., Шевченко В.Ю) відмовлено Відкритому акціонерному товариству "Банк "Фінанси та Кредит" (надалі –ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит") в особі філії "Полтавське регіональне управління" у прийнятті апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Полтавської області від 20.01.2009 (суддя: Паламарчук В.В.) з огляду на приписи статей 91, 106 Господарського процесуального кодексу України та статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки скаржник не є стороною або іншим учасником провадження у справі про банкрутство та, відповідно, не має права на звернення з вказаною апеляційною скаргою.

Не погоджуючись із ухвалою суду апеляційної інстанції, ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою про її скасування та передачу апеляційної скарги до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

В обґрунтування касаційної скарги скаржник посилається на те, що апеляційним господарським судом у порушення статей 19, 55, 64, 124 Конституції України, статті 97 Господарського процесуального кодексу України безпідставно повернуто його апеляційну скаргу, чим порушено право банка на судовий захист шляхом апеляційного оскарження. Скаржник зазначає, що "жодна з підстав повернення не підпадає під перелік, встановлений у статті 97 Господарського процесуального кодексу України".

У наданих до Вищого господарського суду України запереченнях на касаційну скаргу гром. ОСОБА_1. вважає її необґрунтованою та зауважує на тому, що ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" не є стороною у справі про банкрутство та стороною затвердженої судом мирової угоди.

Відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу належним чином повідомлені про час і місце засідання суду (ухвала Вищого господарського суду України від 15.04.2009, надіслана сторонам у справі –17.04.2009 року), проте, кредитор та боржник не скористалися правом, наданим їм статтею 22 Господарського процесуального кодексу України щодо участі у засіданні суду касаційної інстанції.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість прийнятої Київським міжобласним апеляційним господарським судом ухвали, колегія суддів Вищого господарського суду України не знаходить підстав для її скасування та відповідно для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Полтавської області від 24.11.2008 за заявою гром. ОСОБА_1. порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон Агро" (надалі –ТОВ "Оріон Агро").

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 20.01.2009 затверджено мирову угоду від 19.01.2009, укладену між гром. ОСОБА_1. та ТОВ "Оріон Агро"; провадження у справі припинено.

Указана ухвала оскаржена ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" в апеляційному порядку.

Київський міжобласний апеляційний господарський суд ухвалою від 04.03.2009 відмовив у прийнятті апеляційної скарги з огляду на приписи статей 91, 106 Господарського процесуального кодексу України та статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки скаржник не є стороною або іншим учасником провадження у справі про банкрутство та, відповідно, не має права на звернення з указаною апеляційною скаргою.

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції та зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 91 Господарського процесуального кодексу України право на апеляційне оскарження рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили, надається сторонам у справі та прокурору, які звертаються до апеляційної інстанції відповідно з апеляційною скаргою або з апеляційним поданням.

Особи, які не були залучені до участі у справі місцевим господарським судом, не мають право на подання апеляційної скарги, навіть у випадках, якщо цей суд прийняв рішення про їх права та обов'язки. Такі особи мають право звернутися з касаційною скаргою в порядку статті 107 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до положень статті 41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

За визначенням у статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом" сторонами у справі про банкрутство є кредитори (представник комітету кредиторів) та боржник (банкрут).

Кредитор –юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Судом апеляційної інстанції з урахуванням приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом" встановлено, що ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" не має статусу сторони (не визнано кредитором ТОВ "Оріон Агро"), не зверталося до господарського суду з грошовими вимогами до боржника та не набуло статусу іншого учасника провадження у справі про банкрутство, якими є відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

За змістом пункту 8 частини 3 статті 129 Конституції України держава забезпечує особам право на апеляційне оскарження рішення суду, крім випадків встановлених законом. Як вже зазначалося вище, право на апеляційне оскарження мають сторони у справі та прокурор.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції обґрунтовано відмовив у прийнятті апеляційної скарги ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" на ухвалу господарського суду Полтавської області від 20.01.2009 року.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що Київським міжобласним апеляційним господарським судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, а тому підстав для скасування ухвали не вбачається.


Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України


ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" –залишити без задоволення.

Ухвалу Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 04.03.2009 у справі №4/145 –залишити без змін.Головуючий: І.Панова
Судді: Л. Продаєвич
М.Хандурін
Судовий реєстр по справі 4/145

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
3809002 Ухвала 09.06.2009 Гринько С.Ю. Господарський суд Донецької області Господарське
3439106 Рішення 04.02.2009 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
3439109 Ухвала 30.01.2009 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
3430836 Ухвала 15.01.2009 Білоусов С.М. Господарський суд Полтавської області Господарське
2866403 Ухвала 12.01.2009 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
2640687 Ухвала 17.12.2008 Геза Т.Д. Донецький апеляційний господарський суд Господарське
2866413 Ухвала 09.12.2008 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
2805205 Ухвала 27.11.2008 Батюк Г.М. Господарський суд Луганської області Господарське
2371129 Ухвала 18.11.2008 Геза Т.Д. Донецький апеляційний господарський суд Господарське
2686801 Рішення 06.11.2008 Батюк Г.М. Господарський суд Луганської області Господарське
2236541 Ухвала 28.10.2008 Геза Т.Д. Донецький апеляційний господарський суд Господарське
2528801 Ухвала 23.10.2008 Батюк Г.М. Господарський суд Луганської області Господарське
2205063 Судовий наказ 21.10.2008 Гринько С.Ю. Господарський суд Донецької області Господарське
2507584 Ухвала 08.10.2008 Батюк Г.М. Господарський суд Луганської області Господарське
2321981 Рішення 30.09.2008 Гриців В.М. Господарський суд Львівської області Господарське
1993788 Ухвала 02.09.2008 Гринько С.Ю. Господарський суд Донецької області Господарське
1957437 Ухвала 18.08.2008 Гринько С.Ю. Господарський суд Донецької області Господарське
1754823 Постанова 17.06.2008 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1754818 Ухвала 11.06.2008 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1685813 Ухвала 26.05.2008 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1945868 Постанова 12.05.2008 Проскурняк О.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
3623717 Постанова 21.04.2008 Вовк П.В. Окружний адміністративний суд міста Києва Адміністративне
1556559 Ухвала 17.04.2008 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1945876 Ухвала 15.04.2008 Проскурняк О.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
1419203 Ухвала 05.03.2008 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
1675925 Постанова 10.12.2007 Вовк П.В. Окружний адміністративний суд міста Києва Адміністративне
1212745 Рішення 24.10.2007 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
1570336 Рішення 11.10.2007 Білоусов С.М. Господарський суд Полтавської області Господарське
1030448 Ухвала 04.10.2007 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
967307 Ухвала 20.09.2007 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
1484844 Ухвала 31.08.2007 Білоусов С.М. Господарський суд Полтавської області Господарське
1239210 Ухвала 23.07.2007 Проскурняк О.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
1239208 Ухвала 20.06.2007 Проскурняк О.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
720205 Судовий наказ 14.06.2007 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
681359 Рішення 29.05.2007 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
643028 Ухвала 15.05.2007 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
643027 Ухвала 07.05.2007 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
538305 Постанова 29.03.2007 Кочерова Н.О. Вищий господарський суд України Господарське
495865 Ухвала 07.03.2007 Кочерова Н.О. Вищий господарський суд України Господарське
352981 Ухвала 09.01.2007 Кочерова Н.О. Вищий господарський суд України Господарське
245645 Постанова 31.10.2006 Прудніков В.В. Дніпропетровський апеляційний господарський суд Господарське
101035 Ухвала 31.08.2006 Гринько С.Ю. Господарський суд Донецької області Господарське
71396 Рішення 10.08.2006 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
62437 Ухвала 04.08.2006 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
62438 Ухвала 04.08.2006 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
47026 Ухвала 25.07.2006 Журавчак Л.С. Господарський суд Закарпатської області Господарське
92808 Постанова 24.07.2006 Гринько С.Ю. Господарський суд Донецької області Господарське
60731 Постанова 10.07.2006 Проскурняк О.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
21217 Рішення 30.06.2006 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
6352 Ухвала 13.06.2006 Хилько Ю.І. Господарський суд Кіровоградської області Господарське