Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 9/218

Дата ухвалення рішення:
12.05.2009
Зареєстровано:
01.06.2009
Cуддя:
Панова I.Ю.
Оприлюднено:
30.11.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ12 травня 2009 р. № 9/218


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Панової І.Ю., –головуючогоПродаєвич Л.В. ,Хандуріна М.І.


розглянувши касаційну скаргуАрбітражного керуючого Воловика М.В.
на ухвалу

та на постанову

Господарського суду Кіровоградської області від 14.10.2008

Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.02.2009


у справі

господарського суду

9/218

Кіровоградської області

за заявоюОлександрійської ОДПІ та УПФУ в м. Олександрія

доДП СРБУ ВАТ " Укрліфт" "Олександріяліфт"

провизнання банкрутом

за участю арбітражного керуючого Воловика М.В.


В С Т А Н О В И В :Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 14.10.2008р. (суддя Коваленко Н.М.) усунено арбітражного керуючого Воловика М.В. від виконання ним обов’язків ліквідатора ДП СРБУ ВАТ “Укрліфт” “Олександріяліфт” з 14.10.2008р., відмовлено в задоволенні звітів про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого Воловика М.В., зобов"язано арбітражного керуючого Воловика М.В. повернути на рахунок банкрута кошти, отримані в рахунок оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого, до затвердження комітетом кредиторів та господарським судом такого звіту (звітів) про оплату послуг та відшкодування витрат, призначено ліквідатором дочірнього підприємства спеціалізованого ремонтно-будівельного управління ВАТ “Укрліфт” “Олександріяліфт” арбітражного керуючого Сердюка О.Є., ліцензія АВ № 158484 від 18.12.2006р. Зобов’язано арбітражного керуючого Воловика М.В. передати призначеному ліквідатору Сердюку О.Є. всю бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута. Продовжено строк ліквідаційної процедури до 14.12.2008р. Зобов’язано ліквідатора Сердюка О.Є. вжити заходи по виявленню майна банкрута, задоволенню вимог його кредиторів, не пізніше 14.12.2008р. подати господарському суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, звіт про оплату послуг та відшкодування витрат.

З вказаною ухвалою в частині відмови в затвердженні звітів про оплату послуг та відшкодування витрат, та зобов’язання повернути на рахунок банкрута кошти, отримані в рахунок оплати послуг та відшкодування понесених витрат до затвердження комітетом кредиторів звіту не погодився арбітражний керуючий Воловик М.В., звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, оскаржуючи її як таку, що не відповідає нормам процесуального права та фактичним обставинам справи.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.02.2009 у справі № 9/218 ( колегія суддів: Джихур О.В., Прудніков В.В., Лисенко О.М.) ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 14.10.2008 у справі № 9/218 залишено без змін.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, арбітражний керуючий Воловик М.В. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, згідно якої просив ухвалу господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції, в частині відмови в затвердженні звітів про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого та в частині зобов'язання повернути на рахунок банкрута кошти, отримані в рахунок оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого до затвердження комітетом кредиторів та господарським судом такого звіту про оплату послуг та відшкодування витрат –скасувати та прийняти нове рішення в цій частині, яким затвердити звіти про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого М.В. Воловика.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши в касаційному порядку ухвалу господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що провадження у справі про банкрутство ДП СРБУ ВАТ “Укрліфт” “Олександріяліфт” перебуває на стадії ліквідаційної процедури.

Ухвалою від 29.01.2008р. строк ліквідаційної процедури продовжено до 25.03.2008р., зобов’язано ліквідатора - арбітражного керуючого Воловика М.В., не пізніше 25.03.2008р. подати господарському суду звіт про свою діяльність, ліквідаційний баланс банкрута.

До господарського суду Кіровоградської області 11.06.2008р. надійшло клопотання УПФУ в м.Олександрія про припинення повноважень арбітражного керуючого Воловика М.В. в якості ліквідатора банкрута, оскільки останні збори комітету кредиторів за участю ліквідатора банкрута були проведені 12.12.2006р., останній звіт ліквідатора подано 16.04.2007р., кошти в ліквідаційній процедурі по кредиторським вимогам не надходили, ніяких відомостей щодо ліквідаційної процедури та перспектив погашення кредиторської заборгованості ліквідатором не надавалось.

Вказане питання було предметом розгляду на засіданні комітету кредиторів 24.04.2008р., на якому також було прийнято рішення призначити ліквідатором арбітражного керуючого Сердюка О.Є.

Для вирішення заявленого клопотання, господарський суд Кіровоградської області зобов’язав арбітражного керуючого - ліквідатора Воловика М.В. не пізніше 04.08.2008р. подати звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс банкрута, звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого, затверджений рішенням комітету кредиторів.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що розгляд клопотання голови комітету кредиторів здійснювався господарським судом Кіровоградської області протягом декількох судових засідань: 06.08.2008р. (а.с.77, т.5), 02.09.2008р. (а.с.86, т.5), 23.09.2008р. (а.с.65, т.6), 14.10.2008р. (а.с.85, т.6). Арбітражний керуючий ліквідатор Воловик М.В. був присутнім в судовому засіданні тільки 23.09.2008р. З клопотанням про неможливість бути присутнім в судовому засіданні, поясненням причин, при наявності яких він не може бути присутнім в судовому засіданні, ліквідатор Воловик М.В. до господарського суду не звертався.

Ліквідатор Воловик М.В. отримав ухвалу господарського суду від 11.07.2008р. про призначення розгляду клопотання УПФУ в м.Олександрія на 06.08.2008р. тридцятого липня 2008 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 3348218.

Згідно протоколу судового засідання від 23.09.2008р. ліквідатора Воловика М.В. було повідомлено, що наступне засідання суду відбудеться 14.10.2008.

Суд апеляційної інстанції в постанові дійшов правомірного висновку стосовно того, якщо ліквідатор Воловик М.В. не мав можливості бути особисто присутнім в судовому засіданні 14.10.2008р., у нього було достатньо часу для направлення до господарського суду витребуваних документів, в зв'язку з чим, доводи скаржника щодо порушення господарським судом норм процесуального права не підтверджуються фактичними обставинами справи.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована посиланням на ч.11 ст.30 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", згідно якої ліквідатор не рідше одного разу на місяць надає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.

Дніпропетровським апеляційним господарським судом в постанові встановлено, що строк ліквідаційної процедури закінчився 25.03.2008, при цьому ліквідатором Воловиком М.В. не виконані вимоги, як судових рішень, прийнятих у даній справі, так і Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо подання до господарського суду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Відповідно до вимог ч.14 ст.31 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", звіт про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що звіти про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого Воловика М.В. не затверджені комітетом кредиторів ДП СРБУ ВАТ “Укрліфт” “Олександріяліфт”. Як вбачається зі звіту ліквідатора Воловика М.В., поданого до господарського суду 23.09.2008р. ліквідатор особисто розпоряджався коштами, отриманими ним від продажу майна банкрута. Так, із одержаних боржником 55 499,64 грн. 25 636 грн. 11 коп. було спрямовано на відшкодування витрат арбітражного керуючого, 20 205 грн. становить оплата послуг ліквідатора, 3 500 грн. –оплата послуг розпорядника майна.

З протоколу комітету кредиторів від 30.09.2008 вбачається, що документів на підтвердження своїх витрат ліквідатор комітету кредиторів не надав, в зв’язку з чим комітет кредиторів був позбавлений можливості оцінити обгрунтованість та реальність понесених ліквідатором витрат.

Розмір оплати послуг розпорядника майна та ліквідатора Воловика М.В., затверджений ухвалою господарського суду Кіровоградської області 14.08.2006.

Колегія суддів Вищого господарського суду України згодна з висновками суду апеляційної інстанції стосовно того, що необхідною умовою виникнення права на оплату послуг арбітражного керуючого у встановленому господарським судом розмірі, в процедурах банкрутства є його звітування перед комітетом кредиторів за фактично проведену роботу за конкретний період, виходячи з вимог ч.14 ст. 31, ч. 11 ст. 30 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В постанові Дніпропетровського апеляційного господарського суду встановлено, що документи, які підтверджують витрати ліквідатора були направлені останнім на адресу кредиторів банкрута разом зі звітом - 16.10.2008р., тобто після винесення господарським судом оскаржуваної ухвали від 14.10.2008р.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 30 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому ст.31 цього Закону.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку про те, що надані арбітражним керуючим Воловиком М.В. на адресу суду другої інстанції докази в підтвердження витрат ліквідатора підлягають розгляду господарським судом тільки після їх розгляду разом із звітом ліквідатора комітетом кредиторів банкрута, в порядку ч.11 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, згідно протоколу № 4 від 30.09.2008р. засідання комітету кредиторів , арбітражним керуючим –ліквідатором Воловиком М.В. на прохання членів комітету кредиторів, в порушення вимог ч.11 ст. 30 Закону, не надано будь-яких документів на підтвердження своєї діяльності.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд другої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про залишення апеляційної скарги арбітражного керуючого Воловика М.В. без задоволення, постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду винесена при повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та відповідає вимогам матеріального і процесуального права, в зв'язку з чим правові підстави її скасування відсутні.

Керуючись статтями 1117, 1119- 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України


ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу арбітражного керуючого Воловика М.В. залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.02.2009 у справі № 9/218 залишити без змін.Головуючий І. Ю. Панова


Судді Л.В. Продаєвич


М.І. Хандурін

Судовий реєстр по справі 9/218

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
2323865 Ухвала 07.11.2008 Джихур О.В. Дніпропетровський апеляційний господарський суд Господарське
2304669 Ухвала 04.11.2008 Данко Л.С. Господарський суд Львівської області Господарське
2225261 Ухвала 31.10.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
2200487 Ухвала 14.10.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
2108488 Ухвала 23.09.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
2002887 Ухвала 02.09.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1944211 Ухвала 06.08.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1417734 Ухвала 18.02.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1354685 Постанова 05.02.2008 Чорногуз М.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
1354686 Ухвала 01.02.2008 Чорногуз М.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
1341526 Ухвала 29.01.2008 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1228720 Постанова 05.12.2007 Бобрик Г.Б. Господарський суд Закарпатської області Господарське
1154840 Ухвала 22.11.2007 Бобрик Г.Б. Господарський суд Закарпатської області Господарське
1154837 Ухвала 13.11.2007 Бобрик Г.Б. Господарський суд Закарпатської області Господарське
1100158 Ухвала 01.11.2007 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1019230 Ухвала 08.10.2007 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
1019231 Ухвала 08.10.2007 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
984014 Рішення 13.09.2007 Марченко О.А. Господарський суд Донецької області Господарське
949599 Ухвала 12.09.2007 Жирнов С.М. Господарський суд м. Києва Господарське
969130 Рішення 12.09.2007 Жирнов С.М. Господарський суд м. Києва Господарське
897570 Ухвала 25.07.2007 Марченко О.А. Господарський суд Донецької області Господарське
768395 Постанова 26.06.2007 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
693491 Ухвала 04.06.2007 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
681394 Ухвала 22.05.2007 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
642257 Ухвала 17.04.2007 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
390715 Постанова 24.01.2007 Мурська Х.В. Львівський апеляційний господарський суд Господарське
316518 Ухвала 18.12.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
289373 Ухвала 07.12.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
289374 Ухвала 07.12.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
298248 Рішення 01.12.2006 Миронюк С.О. Господарський суд Чернівецької області Господарське
287017 Ухвала 30.11.2006 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
288003 Ухвала 24.11.2006 Миронюк С.О. Господарський суд Чернівецької області Господарське
281504 Ухвала 17.11.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
281505 Ухвала 17.11.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
212141 Ухвала 26.10.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
212142 Ухвала 26.10.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
191547 Ухвала 16.10.2006 Чорногуз М.Г. Господарський суд Чернівецької області Господарське
288002 Ухвала 03.10.2006 Миронюк С.О. Господарський суд Чернівецької області Господарське
164504 Постанова 28.09.2006 Бобрик Г.Б. Господарський суд Закарпатської області Господарське
153771 Ухвала 19.09.2006 Шевчук О.Б. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
127201 Ухвала 15.09.2006 Бобрик Г.Б. Господарський суд Закарпатської області Господарське
131735 Ухвала 14.09.2006 Гоголь Т.Г. Вищий господарський суд України Господарське
71487 Ухвала 14.08.2006 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
71488 Ухвала 14.08.2006 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
71489 Ухвала 14.08.2006 Коваленко Н.М. Господарський суд Кіровоградської області Господарське
97255 Судовий наказ 14.08.2006 Марченко О.А. Господарський суд Донецької області Господарське
97254 Рішення 01.08.2006 Марченко О.А. Господарський суд Донецької області Господарське
88830 Ухвала 12.07.2006 Марченко О.А. Господарський суд Донецької області Господарське
247246 Судовий наказ 07.07.2006 Подобед І.М. Господарський суд Дніпропетровської області Господарське
247103 Рішення 20.06.2006 Подобед І.М. Господарський суд Дніпропетровської області Господарське