Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа Б-39/12-09

Дата ухвалення рішення:
22.09.2009
Зареєстровано:
30.09.2009
Cуддя:
Удовиченко О.С.
Оприлюднено:
30.11.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ22 вересня 2009 р. № Б-39/12-09


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


головуючого:

суддів :

Удовиченка О.С.

Заріцької А.О., Міщенка П.К.

розглянувши касаційну скаргуОСОБА_1

на постанову
Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2009

у справі№ Б-39/12-09

господарського суду господарського суду Харківської області

за заявоюФізичної особи –підприємця ОСОБА_2

арбітражний керуючийРодзинський А.А.

пробанкрутство


в судовому засіданні взяли участь представники :


Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк"Бастєєва Г.О. (дов. від 31.08.2009)


В С Т А Н О В И В :

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.01.2009 порушено провадження у справі про банкрутство фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 за процедурою, передбаченою ст.ст.47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою господарського суду Харківської області від 09.02.2009 (суддя: Швидкін А.О.) фізичну особу –підприємця ОСОБА_2 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Родзинського А.А., зобов'язано ліквідатора провести ліквідаційну процедуру.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2009 (судді: Фоміна В.О., Гончар Т.В., Кравець Т.В.) задоволено частково апеляційні скарги АКБ СР "Укрсоцбанк" в особі Харківської філії та ЗАТ "Альфа-Банк", постанову господарського суду Харківської області від 09.02.2009 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Харківської області на стадію підготовчого засідання.

ОСОБА_1 звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2009 скасувати, справу передати на новий розгляд до Харківського апеляційного господарського суду.

В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судом апеляційної інстанції при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми процесуального права, зокрема: ст.98, 99 ГПК України.

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.53 ЦК України фізична особа, яка неспроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому законом.

В силу приписів ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відносини, пов'язані з банкрутством містоутворюючих, особливо небезпечних, сільськогосподарських підприємств, страховиків, інших категорій суб'єктів підприємницької діяльності, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.

Статтями 47-49 Закону передбачено банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності –громадянина.

За приписами ч.2 ст.47 Закону заява про порушення справи про банкрутство громадянина-підприємця може бути подана в господарський суд громадянином-підприємцем, який є боржником, або його кредиторами.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону заява про порушення справи про банкрутство подається, в тому числі, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності (його представником) і повинна містити, зокрема: виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання.

Таким чином, заява боржника - громадянина-підприємця може бути подана в господарський суд за наявності матеріальних підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, а суд, встановивши факт неспроможності боржника - громадянина-підприємця задовольнити безспірні вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності, може визнати боржника - громадянина-підприємця банкрутом.

Судом першої інстанції зазначено, що активів боржника недостатньо для задоволення вимог всіх кредиторів, оскільки повний обсяг зобов'язань боржника перед кредиторами станом на 12.02.2009 складає 11287515,68 грн. грн. та повністю визнається боржником, загальна ринкова вартість активів, які знаходяться у власності боржника складає 4076399,8 грн. Враховуючи лише те, що активів боржника недостатньо для задоволення вимог всіх кредиторів, а задоволення вимог боржником одного з кредиторів призведе до неможливості виконання вимог перед іншими кредиторами, суд першої інстанції дійшов висновку, що боржник неспроможній виконати безспірні грошові зобов'язання перед кредиторами та відновити свою платоспроможність не інакше як через застосування ліквідаційної процедури з особливостями, передбаченими ст.ст.47-49 Закону.

Відповідно до ч.1, 2 ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що в заяві про порушення провадження у справі про банкрутство боржник визначив заборгованість перед наступними кредиторами: ФОП ОСОБА_3., ФОП ОСОБА_4., ЗАТ "ОТП Банк", ЗАТ "Альфа Банк", АКБ "Укрсоцбанк", проте, суд першої інстанції визнав боржника банкрутом не проаналізувавши документи, подані боржником.

Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що боржник у заяві про порушення справи про банкрутство зазначив про наявність у нього у власності певного майна, зокрема: нежитлових приміщень 1-го поверху №1-1, 1-5 в літ "А-4 " загальною площею 63,3 кв. м., нежитлових приміщень 1-го поверху №29, 29-а, 31, 31-а, 32, 33 в літ "А-6" загальною площею 142,7 кв. м., частки 79/100 ч. квартири №44 загальною площею 116,3 кв. м., грошових коштів готівкою у сумі 500,00 грн. Втім, як встановлено судом апеляційної інстанції суд першої інстанції в порушення приписів ст.38, 43 ГПК України не з'ясував наявність або відсутність інших майнових активів боржника, дебіторської заборгованості та не витребував документи, які б могли підтвердити факт наявності чи відсутності інших активів боржника.

За таких обставин, висновок суду апеляційної інстанції, що постанова господарського суду Харківської області від 09.02.2009 про визнання боржника банкрутом була винесена при неповному з'ясуванні всіх обставин справи з порушенням норм матеріального та процесуального права є законним та обґрунтованим, а тому, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для скасування оскаржуваної постанови Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2009 року.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,


П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 25.06.2009 у справі №Б-39/12-09 залишити без змін.
Головуючий О.С. УдовиченкоСудді А.О. Заріцька

П.К. Міщенко
Судовий реєстр по справі Б-39/12-09

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
5922066 Постанова 22.09.2009 Удовиченко О.С. Вищий господарський суд України Господарське
5301865 Ухвала 12.08.2009 Удовиченко О.С. Вищий господарський суд України Господарське
5733134 Ухвала 16.07.2009 Плахов О.В. Господарський суд Харківської області Господарське
5915819 Постанова 25.06.2009 Кравець Т.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське
6267935 Постанова 25.06.2009 Кравець Т.В. Харківський апеляційний господарський суд Господарське