Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 8/122(29/170(6/77-5/100)

Дата ухвалення рішення:
20.05.2009
Зареєстровано:
01.06.2009
Cуддя:
Ткаченко Н.Г.
Оприлюднено:
02.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



 20 травня 2009 р.  № 8/122(29/170(6/77-5/100)  


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


Головуючого  -  Ткаченко Н.Г.


Суддів - Катеринчук Л.Й.

 

 Білошкап О.В.


 

За участю представників:  ЗАТ "ЗКТ"  - Лоцмана А.Б.; ДПІ у м. Львові –Сиротіної О.Б., Мазана О.І..


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Львові

на ухвалу господарського суду  Львівської області від 14.11.2008 р. та  постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2009 р. по справі № 8/122 (29/170, 6/77-5/100) за заявою Відкритого  акціонерного товариства "Маріуполь-Авто" до Закритого акціонерного товариства "Завод комунального транспорту" про банкрутство, -

 


 В С Т А Н О В И В :



Ухвалою господарського суду Львівської області від 22.05.2006 р.  порушено провадження по справі  № 6/77-5/100  про банкрутство ЗАТ  "Завод комунального транспорту",  введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

01.07.2006  р. в газеті "Голос України"  №119 (3869) опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство ЗАТ "Завод комунального транспорту".

До господарського суду Львівської області звернулась ДПІ  у  м.Львові про визнання кредитором ЗАТ "Завод комунального транспорту" на суму 111164456,17 грн., із яких  64388 357,37 грн. –основний борг,  43 764 210,03 грн. –штрафні санкції та  3 011 888,77 грн. –пеня.

Справа в цій частині розглядалась неодноразово.

Останнью ухвалою господарського суду Львівської області від  14  листопада  2008  р.  по справі № 8/122 (29/170, 6/77-5/100) /суддя  Гутьєва В.В./  відмовлено в задоволенні заяви Державної податкової інспекції у м. Львові про включення до реєстру вимог кредиторів ЗАТ  "Завод комунального транспорту" вимог на загальну суму 111 164 456,17 грн.

Постановою Львівського апеляційного  господарського суду  від 09 лютого 2009 р.  по справі № 8/122 (29/170, 6/77-5/100) / колегія суддів у складі  : Давид Л.Л., Кордюк Г.Т., Мурська Х.В./ ухвалу господарського суду Львівської області від 14.11.2008 р. залишено без змін, апеляційну ДПІ у м. Львові скаргу без задоволення.

В касаційній скарзі кредитор –Державна податкова інспекції у  м. Львові просить скасувати ухвалу господарського суду  Львівської області від 14.11.2008 р. та  постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2009 р., та прийняти нове рішення по справі, яким  визнати  вимоги ДПІ  у м. Львові до боржника  в сумі  111164456,17 грн., та включити дану суму до реєстру вимог кредиторів ЗАТ  "Завод комунального транспорту".

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представників сторін,  перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга  не підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами як першої так і апеляційної інстанції відмовлено частково в задоволенні кредиторських вимог ДПІ у м. Львові до реєстру вимог кредиторів ЗАТ  "Завод комунального транспорту"  на загальну суму 111 164 456,17 грн., поскільки зазначена сума не є узгодженою,  не підтверджена матеріалами справи та крім того, частина вимог до боржника є не конкурсними, а поточними.

Як  вбачається із матеріалів справи, 01.07.2006  р. в газеті "Голос України"  №119  опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство ЗАТ  "Завод комунального транспорту".

Відповідно до  ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом” конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

31.07.2006 р., відповідно до вимог ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом” до господарського суду Львівської області надійшла заява Державної податкової інспекції у м. Львові про визнання кредитором ЗАТ "Завод комунального транспорту" на суму 111164456,17 грн., із яких 64388 357,37 грн. –основний борг,  43 764 210,03 грн. –штрафні санкції та  3 011 888,77 грн. –пеня.

Згідно  з  ч.3 ст.14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”  боржник разом з розпорядником майна за наслідками розгляду зазначених вимог повністю або частково визнає їх або відхиляє, з обґрунтуванням підстав відхилення, про що розпорядник майна повідомляє письмово заявників і господарський суд.

09.08.2006 р. боржником відмовлено ДПІ  у м. Львові у визнання грошових  вимог  в повному обсязі.

Як було встановлено судом, за результатами проведених податковим органом перевірок складено акти, на підставі яких прийнято наступні податкові повідомлення-рішення: - №232320/0/4174 від 09.03.2005 р., яким визначено суму податкового зобов’язання по податку на додану вартість в розмірі 484’399,50 грн., у тому числі 322’933,00 грн. основного платежу, 161’466,50 грн. штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №232320/2/12997 від 02.08.2005 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість в розмірі 329’419,50 грн., у тому числі 219’613,00 грн. основного платежу, 109’806,50 грн. штрафних санкцій; - №0000191730/0/4179 від 09.03.2005 р., яким визначено суму податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів  та інших самохідних машин в розмірі 51’268,45 грн., у тому числі 39’437,25 грн. основного платежу, 11’831,17 грн. штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №0000191730/2/12996 від 02.08.2005 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів в розмірі 51’268,45 грн., у тому числі 39’437,25 грн. основного платежу, 11’831,17 грн. штрафних санкцій. Відповідно до постанови Львівського апеляційного господарського суду від 27.04.2006 р. вищезазначені  податкові повідомлення-рішення визнані недійсними, проте  ДПІ у м. Львові оскаржено вказане судове рішення, справа знаходиться на даний момент на перегляді у Вищому адміністративному суді України. Отже, як було правильно встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, станом на час порушення справи про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»податковий борг за вищевказаними повідомленнями –рішеннями був відсутній;

- №32320/0/1525 від 02.02.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 2’827’665,00 грн., у тому числі 1’885’110,00 грн. основного платежу, 942’555,00 грн. штрафних санкцій, та №42320/0/1524 від 02.02.2006 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 2’444’790,00 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 97’775,59 грн. Постановами Вищого адміністративного суду України від 27.12.2006 р. вищезазначені  податкові повідомлення-рішення №№32320/0/1525 від 02.02.2006 р., та №42320/0/1524 від 02.02.2006 р. визнано недійсними. Таким чином, як було вірно зазначено  господарськими судами попередніх інстанцій, станом на час порушення справи про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»податковий борг за вищевказаними  повідомленнями –рішеннями був відсутній;

- №192301/0/8305 від 19.05.2006 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 850’000,00 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №192301/1/10939 від 30.06.2006 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 850’000,00 грн. Дане податкове повідомлення-рішення оскаржено до ДПА у Львівській області, про що зазначає сам кредитор в  клопотанні від 31.07.2006 р. №12731/10-0 (т.58, а. с. 15). Крім того, зазначене податкове повідомлення рішення від 30.06.2006 р. прийнято після порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №182301/0/8304 від 19.05.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість в розмірі 620’820,20 грн., у тому числі 443’443,00 грн. основного платежу, 177’377,20 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №182301/1/10938 від 30.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість в розмірі 620’820,20 грн., у тому числі 443’443,00 грн. основного платежу, 177’377,20 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржено до ДПА у Львівській області, про що зазначає сам кредитор клопотанні від 31.07.2006 р. №12731/10-0 (т.58, а.с.15).До того ж, дане податкове повідомлення рішення  від 30.06.2006 р. прийнято після порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №0000241511/0/7104 від 28.04.2006 р., яким до боржника застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на прибуток в розмірі 1’550,00 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №0000241511/1/10340 від  20.06.2006 р., яким до підприємства застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на прибуток в розмірі 1’550,00 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржено до ДПА у Львівській області, про що зазначає сам кредитор к лопотанні від 31.07.2006 р. №12731/10-0 (т.58, а.с.15). Крім того, зазначене податкове повідомлення рішення  від  20.06.2006 р. прийнято після порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №92301/0/6376 від 13.04.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 3’701’580,00 грн., у тому числі 2’467’720,00 грн. основного платежу, 1’233’860,00 грн. штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №92301/1/10156 від 16.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 3’701’580,00 грн., у тому числі 2’467’720,00 грн. основного платежу, 1’233’860,00 грн. штрафних санкцій. Дане податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях кредитора - ДПІ у м. Львові (т.61, а. с. 41). До того ж, зазначене податкове повідомлення-рішення від 16.06.2006 р. прийнято після  порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №102301/0/6378 від 13.04.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 9’962’161,90 грн., у тому числі 7’032’789,00 грн. - основного платежу, 2’929’372,90 грн. -  штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №102301/1/10155 від 16.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 9’962’161,90 грн., у тому числі 7’032’789,00 грн. основного платежу, 2’929’372,90 грн. штрафних санкцій. Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а. с. 42). Такти чином,  зазначене податкове повідомлення-рішення від 16.06.2006 р. прийнято після  порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №112301/0/6377 від 13.04.2006 р., яким визначено суму зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 800’000,00 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №112301/1/10154 від 16.06.2006 р., яким визначено суму зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 800’000,00 грн. Дане податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а.с.42), крім того, податкове повідомлення-рішення від 16.06.2006 р. прийнято після  порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №52301/0/3782 від 03.03.2006 р., яким визначено суму зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5’000’000,00 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 2’500’000,00 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №52301/1/7897 від 03.05.2006 р., яким визначено суму зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5’000’000,00 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 2’500’000,00 грн. В результаті адміністративного оскарження до ДПА у Львівській області вказане податкове повідомлення-рішення залишено без змін (25.07.2006 р.). Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а.с.43);

- №0000062201/0/9729 від 08.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 153’457,35 грн., у тому числі 51’152,45 грн. основного платежу, 102’304,90 грн. штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №0000062201/1/10825 від 29.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 153’457,35 грн., в тому числі 51’152,45 грн. основного платежу, 102’304,90 грн. штрафних санкцій. Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а.с.44);

- №0000052201/0/9728 від 08.06.2006 р., яким визначено суму пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності в розмірі 3’011’763,09 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №0000052201/1/10824 від 29.06.2006 р., яким визначено суму пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо-економічної діяльності в розмірі 3’011’763,09 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а. с.50) та до того ж прийнято після порушення справи про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №222301/0/9732 від 08.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у сумі 34’956’402,52 грн., у тому числі 18’512’127,22 грн. основного платежу, 16’444’275,30 грн. штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №222301/1/10822 від 29.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 34’956’402,52 грн., у тому числі 18’512’127,22 грн. основного платежу, 16’444’275,30 грн. штрафних санкцій. Дане податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, про що було зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а. с.51) та крім того, прийнято після порушення справи про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.) ;

- №232301/0/9731 від 08.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток у сумі 31’176’089,40 грн., у тому числі 17’167’904,15 грн. основного платежу, 14’008’185,25 грн. штрафних санкцій. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №232301/1/10821 від 29.06.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 31’176’089,40 грн., у тому числі 17’167’904,15 грн. основного платежу, 14’008’185,25 грн. штрафних санкцій. Дане податкове повідомлення-рішення оскаржується в судовому порядку, як зазначено у додаткових поясненнях ДПІ у м. Львові (т.61, а. с. 51). Зазначене повідомлення-рішення  рішення від 29.06.2006 р. прийнято після порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №242301/0/9730 від 29.05.2006 р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 5’614’498,88 грн. В результаті адміністративного оскарження прийнято нове податкове повідомлення-рішення №242301/1/10823 від 29.05.2006 р., яким визначено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5’614’498,88 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 5’204’777,82 грн. Вказане  податкове повідомлення-рішення  рішення від 29.05.2006 р. прийнято після порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.);

- №0000621531/0/8744 від 25.05.2006 р., яким визначено суму податкового зобов’язання по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 11’306,30 грн., у тому числі 10’767,90 грн. основного платежу, 538,40 грн. штрафних санкцій. Крім того, боржнику нараховано пеню в сумі 125,68 грн. на суму несплаченого податкового боргу. Зазначене  повідомлення-рішення  рішення від 25.05.2006 р. прийнято після порушення  провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗКТ»(22.05.2006 р.)

До того ж, судом було встановлено, що ЗАТ "Завод комунального транспорту" самостійно узгоджено наступні податкові зобов’язання: шляхом подання податкової декларації №255690305 від 31.01.2006 р. по орендній платі за земельні ділянки на суму 102’551,42 грн. за травень 2006 р. та шляхом подання уточненого розрахунку №268584805 від 24.05.2006 р. у розмірі 3’589,30 грн. Однак термін сплати за ними наступив після порушення провадження у справі про банкрутство ЗАТ «ЗТК».

Також, боржником подано податкову декларацію №255690305 від 31.01.2006 р. та уточнений розрахунок №268584805 від 24.05.2006 р., по яких не наступили терміни сплати у розмірі 742’985,04 грн. Отже,  такий податковий борг виник після порушення провадження по справі про банкрутство ЗАТ «ЗТК».

Крім того, боржник  - ЗАТ "Завод комунального транспорту" має заборгованість у сумі 999’878,76 грн. за непогашеними податковими векселями за період з  січня до квітня 2006 р. (т.59, а.с.172-197).  Як було встановлено господарськими сулами попередніх інстанцій,  ЛФ ВАТ КБ «Хрещатик»авальовані податкові векселі на  загальну суму 854 492,90 грн. та погашені  ЛФ ВАТ КБ «Хрещатик» платіжними дорученнями  №798, №799 від 28.07.2006 р. ЛОД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль»авальовані податкові векселі  на загальну суму  145 385,86 грн., а постановою Львівського  апеляційного господарського суду  від 04.07.2007 р.  в позові  ДПІ у м. Львові  до ВАТ «Райффайзен Банк Аваль»та ЗАТ «ЗКТ»про стягнення  заборгованості в сумі  145 385,86 грн. по оплаті податкових векселів відмовлено.

Відповідно до п. п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"  податкове зобов’язання –це зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.

Згідно з пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” якщо сума податкового зобов’язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов’язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації, а у разі, коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

 Таким чином, з моменту прийняття на підставі акта перевірки податкового повідомлення-рішення виникає податкове зобов’язання у платника податків. Проте, суми, нараховані таким податковим повідомленням-рішенням, не є узгодженими. Після узгодження цих податкових повідомлень-рішень нарахована ним сума стає податковим боргом, тобто узгодженим податковим зобов’язанням. Порядок узгодження сум податкових зобов’язань визначений ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Згідно з  п. 1.2 ст. 1, п. 5.1 ст. 5, пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”  узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Отже,  податковим боргом визнається узгоджене платником податків або встановлене судом податкове зобов’язання.

Таким чином, відповідно до чинного  законодавства,  з моменту прийняття податкового повідомлення-рішення у платника податку виникає податкове зобов’язання. Однак, у випадку оскарження такого податкового повідомлення-рішення у платника податку не виникає обов’язку сплатити визначену ним суму податкових платежів до моменту його узгодження, тобто до моменту перетворення податкового зобов’язання в податковий борг.

Відповідно до пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов’язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Таким чином, закон дає платнику податків десятиденний строк для адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення. У випадку згоди платника податків із винесеним податковим повідомленням-рішенням, податкове зобов’язання стає податковим боргом. Згідно  пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який встановлює наступні правила. У разі, коли,  відповідно до закону,  контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов’язання платника податків за причинами, не пов’язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах „а” –„в” п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону, платник податків зобов’язаний погасити нараховану суму податкового зобов’язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Тобто,  у платника податку виникає обов’язок сплатити заборгованість, визначену податковим повідомленням-рішенням, не з моменту виникнення податкового зобов’язання, а в момент його узгодження, тобто в момент його перетворення у податковий борг.

Таким чином, Законом України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлюється, що до моменту узгодження податкового зобов’язання у платника податків не виникає податкового боргу, а відтак –не виникає обов’язку сплачувати нараховані суми.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Отже, як правильно було зазначено господарськими судами попередніх інстанцій, відповідно до Закону України “ Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”  вимоги конкурсних кредиторів до боржника повинні бути обґрунтованими, тобто у боржника на момент порушення справи про банкрутство  повинен існувати обов'язок  зі сплати відповідних платежів кредиторові, який  виник до порушення провадження у справі про банкрутство.


Таким чином, господарський суд як першої так і апеляційної інстанції дійшли до обґрунтованого висновку, що  у випадку  оскарження узгодження податкових повідомлень-рішень, прийнятих до порушення провадження по справі про банкрутство і оскаржених станом на момент порушення провадження по справі про банкрутство, у боржника відсутній обов’язок зі сплати платежів кредитору, а отже і підстави для визнання судом таких вимог конкурсними.

 Відповідно до ст.1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” поточні кредитори –кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

 Також, є правильними висновок суду попередніх інстанцій, що вимоги кредитора  за податковими повідомленнями-рішеннями, прийнятих після порушення провадження по справі про банкрутство є поточними,  не підлягають включенню до реєстру вимог конкурсних кредиторів, відповідно до  ст.14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а задовольняються в порядку передбаченому даним Законом.

 За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що  ухвала  господарського суду Львівської області від 06.02.2008 р. та  постанова Львівського апеляційного господарського суду від 21.04.2008 р. по справі  № 29/170 (6/77-5/100) постановлені у відповідності до вимог закону та фактичних обставин справи та підстав для їх скасування не вбачається.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду, які викладені в оскаржуваній ухвалі суду першої інстанції та апеляційній постанові.

 Кредитор - ДПІ у м. Львові не позбавлений можливості звернутись з поточними кредиторськими вимогами до боржника, при наявності підстав, у порядку передбаченому Законом України“Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.


На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1115, 1117 –1119, 11110-11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -  

 

 

П О С Т А Н О В И В:  



Касаційну  скаргу Державної податкової інспекції у м. Львові  залишити без задоволення.

 

Ухвалу господарського суду Львівської області від 06.02.2008 р. та  постанову Львівського апеляційного господарського суду від 21.04.2008 р. по справі № 29/170 (6/77-5/100) залишити  без змін.



 Головуючий - Ткаченко Н.Г.


 Судді - Катеринчук Л.Й.

 

 Білошкап О.В.