Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 12/250/08

Дата ухвалення рішення:
08.09.2009
Зареєстровано:
29.09.2009
Cуддя:
Хандурін М.І.
Оприлюднено:
02.12.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ08 вересня 2009 р. № 12/250/08


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Хандуріна М.І., –головуючого,Міщенка П.К.,Панової І.Ю.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скаргиліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ-КОРТ"

на постановуЗапорізького апеляційного господарського суду

від 27 травня 2009 року

у справі

господарського суду

№ 12/250/08

Запорізької області
за заявоюУправління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя
доТовариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ-КОРТ"

провизнання банкрутом,

ліквідаторарбітражний керуючий Багмет С.В.,


за участю представників сторін:

арбітражного керуючого Багмет С.В. –Козлова В.О. (дов. від 07.09.2009);


встановив:


Ухвалою господарського суду Запорізької області від 08.10.2008 за заявою Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "БЕСТ-КОРТ" в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Запорізької області від 30.10.2008 визнано ТОВ "БЕСТ-КОРТ" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Багмет С.В., якого зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до Закону, строк ліквідаційної процедури встановлено у шість місяців.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 25.12.2009 (суддя Владимиренко І.В.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута. Вимоги, не задоволені за відсутністю, визнано погашеними. Провадження у справі припинено.

Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 27.05.2009 (колегія суддів у складі: Шевченко Т.М. –головуючий, Кагутіна Л.П., Коробка Н.Д.) постанову від 30.10.2008 та ухвалу від 25.12.2008 господарського суду Запорізької області скасовано. Провадження у справі припинено.

Постанова мотивована тим, що наявні матеріали справи та надані докази свідчать про відсутність підстав для визнання ТОВ "БЕСТ-КОРТ" банкрутом та його ліквідацію, визначених у ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В касаційних скаргах ліквідатор ТОВ "БЕСТ-КОРТ" Багмет С.В. просить постанову апеляційного господарського суду скасувати та залишити в силі ухвалу та постанову суду першої інстанції. Вказує, що постанова апеляційного суду винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку оскаржувану постанову апеляційного господарського суду на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційних скарг виходячи з такого.

Згідно з ч. 2 ст. 41 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон), норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатора боржника.

Зазначена норма закону є спеціальною нормою у законодавстві про банкрутство, яка регламентує спрощений порядок ведення процедури банкрутства щодо окремої групи боржників, зокрема боржників, керівні органи яких відсутні за адресою місцезнаходження юридичної особи.

З матеріалів справи вбачається, що Управління Пенсійного фонду звернулося до суду із заявою про визнання боржника банкрутом в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Заява мотивована неспроможністю боржника погасити заборгованість на загальну суму 959,38 грн., що підтверджується постановою Шевченківського ВДВС Запорізького міського управління юстиції у зв'язку з відсутністю боржника за його місцезнаходженням.

Місцевий господарський суд, визнаючи боржника банкрутом, виходив з того, що заборгованість боржника перед ініціюючим кредитором документально підтверджена, боржник відсутній за своєю адресою, що підтверджується довідко з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців від 23.10.2008.

Ухвалою господарського суду від 25.12.2008 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, банкрута ліквідовано, оскільки за результатами ліквідаційну балансу у банкрута не залишилось майна для здійснення своєї статутної .діяльності.

Апеляційний господарський суд, скасовуючи постанову та ухвалу суду першої інстанції, правильно встановив відсутність підстав, визначених ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" для визнання ТОВ "БЕСТ-КОРТ" банкрутом та його ліквідації як відсутнього боржника.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, ініціюючим кредитором надана довідка з Єдиного державного реєстру станом на 23.10.2008 р., в якій міститься запис № 9 про відсутність юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 58-63 т.1). Однак, як правильно встановлено судом апеляційної інстанції цей запис № 9 було зроблено 27.09.2008 на підставі винесення судового рішення про порушення провадження у справі № 16/172/07 про банкрутство юридичної особи. При цьому судом встановлено, що провадження у справі № 16/172/07 про банкрутство ТОВ "БЕСТ-КОРТ", на підставі якого внесено запис до Єдиного державного реєстру, 03.10.2007 було припинено у зв'язку з відсутністю правових підстав, визначених ст. 52 Закону.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що запис у Реєстрі про відсутність юридичної особи, який внесений на підставі ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, яке в подальшому припинене, не може бути належним доказом відсутності боржника за його місцезнаходженням.

Крім того, підприємство-боржник згідно зі Статутом, Установчим договором про його створення зареєстроване за місцем постійного проживання: АДРЕСА_1, співзасновника боржника –ОСОБА_1, який є єдиною посадовою товариства, постійно проживає за вказаною адресою, що підтверджено матеріалами справи та наданими доказами.

Твердження скаржника, що до порушення провадження у справі про банкрутство ((09.10.2008) єдиною посадовою особо боржника є його директор - ОСОБА_2 колегією суддів до уваги не приймається, як таке, що спростовується матеріалами справи. Відповідно до Контракту про управління підприємством від 01.09.2003, укладеним між ТОВ "БЕСТ-КОРТ" в особі представника Вищого органу товариства –ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Цей контракт діє з 01.09.2003 по 31.08.2007 (п. 8.1 Контракту) (а.с. 113-120 т. 1). Доказів продовження терміну дії Контракту та продовження повноважень ОСОБА_2 як директора підприємства в матеріалах справи немає. В той же час, рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 24.03.2008 на посаді головного бухгалтера ТОВ "БЕСТ КОРТ" поновлено ОСОБА_1 (а.с. 112 т. 1).

Що стосується доказів наявності (відсутності) майна боржника, то колегія суддів зазначає наступне. Судами попередніх інстанцій встановлено, що між засновниками товариства існує спір щодо майна, яке належить боржнику –ТОВ "БЕСТ-КОРТ".

Так, заочним рішенням Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 23.12.2008 у справі № 2-355/08 задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: ТОВ "Бест-КОРТ", приватний нотаріус Запорізького нотаріального округу Вартанова О.С., про визнання недійсним договору, визнано недійсним договір дарування нерухомого майна, укладений 14.06.2007 між ОСОБА_3 та ОСОБА_2. Застосовано реституцію, повернуто сторони у первісний стан: ТОВ "БЕСТ-КОРТ" повернуто адміністративно-побутовий корпус, паркани №№5, 6, 7, фонтан № 8, критий корт № 9, підпірну стіну № 10, замощення І, ІІ, розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 1-а.

Твердження скаржника про те, що у боржника відсутнє майно з посиланням на ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 30.06.2009, якою заочне рішення рішенням Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 23.12.2008 скасоване, колегією суддів залишається без розгляду. Як вбачається апеляційний суд, скасувавши заочне рішення суду, повернув справу на новий розгляд з тих підстав, що суд вирішив питання про права і обов'язки особи, яка не брала участь у розгляді справи. Питання визнання договору дійсним та права власності спірного майна апеляційним судом не розглядалось.

Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів вважає, що підстави, визначені ст. 52 Закону про банкрутство відсутнього боржника у даній справі відсутні, а тому розгляд справи за спрощеною процедурою шляхом визнання боржника –Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ-КОРТ", проведення ліквідаційної процедури боржника з винесення ухвали, яка підсумовує хід ліквідаційної процедури, є безпідставним, що вірно встановлено судом апеляційної інстанції, який припинив провадження у справі.

Враховуючи те, що у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, прийнята апеляційним господарським судом постанова відповідає нормам чинного законодавства та підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:


Касаційні скарги ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕСТ-КОРТ" залишити без задоволення.


Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 27 травня 2009 року у справі № 12/250/08 залишити без змін.
Головуючий суддя М.І. Хандурін


Судді: П.К. Міщенко

І.Ю. ПановаСудовий реєстр по справі 12/250/08

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
5888922 Постанова 08.09.2009 Хандурін М.І. Вищий господарський суд України Господарське
5650254 Ухвала 24.07.2009 Хандурін М.І. Вищий господарський суд України Господарське
5533341 Постанова 27.05.2009 Шевченко Т.М. Запорізький апеляційний господарський суд Господарське
5884795 Постанова 27.05.2009 Шевченко Т.М. Запорізький апеляційний господарський суд Господарське
3253412 Ухвала 25.12.2008 Владимиренко І.В. Господарський суд Запорізької області Господарське
2432885 Постанова 30.10.2008 Владимиренко І.В. Господарський суд Запорізької області Господарське
3371559 Рішення 19.08.2008 Семенов А.К. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1854778 Ухвала 16.07.2008 Семенов А.К. Господарський суд Миколаївської області Господарське