Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 2-4/8999-2007

Дата ухвалення рішення:
12.11.2008
Зареєстровано:
27.01.2009
Cуддя:
Поляков Б.М.
Оприлюднено:
27.01.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 листопада 2008 р.

№ 2-4/8999-2007


Судова колегія Вищого господарського суду України у складі :


Полякова Б.М., –головуючого (доповідач у справі),


Коваленка В.М.


Малетича М.М.


розглянувши

касаційне подання


Заступника прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров'я України

на ухвалу

від 24.04.2008 р. господарського суду Автономної Республіки Крим

у справі

№2-4/8999-2007 господарського суду Автономної Республіки Крим

за заявою

АКБ "Чорноморський банк розвитку та реконструкції",

м. Сімферополь

до

Державного підприємства "Укрмедкурорт",

м. Сімферополь

про

банкрутство

арбітражний керуючий

Ващишен С.В.

в судовому засіданні взяли участь представники:

Генеральної прокуратури України

Громадський С.О.;

Міністерства охорони здоров'я України

Волік Я.В., довір.;

ініціюючого кредитора

Шугалка Н.Є., довір.


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.07.2007 р. за заявою АКБ "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" порушено провадження у справі №2-4/8999-2007 про банкрутство державного підприємства "Укрмедкурорт" (далі –ДП "Укрмедкурорт") відповідно до ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі –Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.09.2007 р. (суддя Бєлоглазова І.К.) визнано ДП "Укрмедкурорт" банкрутом відповідно до ст. 52 Закону про банкрутство та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Ващишена С.В. та зобов’язано його вчинити певні дії.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 24.04.2008 р. (суддя Бєлоглазова І.К.) затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідовано - ДП "Укрмедкурорт" як юридичну особу та припинено провадження у справі.

Не погоджуючись з винесеною ухвалою, Заступник прокурора Автономної Республіки Крим вніс до Вищого господарського суду України в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров'я України касаційне подання, в якому просить скасувати ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 24.04.2008 р. та передати справу на розгляд до цього суду.

Касаційне подання мотивовано невірним застосуванням судом апеляційної інстанції ст. 52 Закону про банкрутство та порушенням ст. 2 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна".

На думку заявника касаційного подання, наявні в матеріалах справи докази свідчать про здійснення боржником підприємницької діяльності, а відтак відсутні підстави для здійснення провадження у справі відповідно до ст. 52 Закону про банкрутство.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, обговоривши доводи касаційного подання, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційне подання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

На відміну від загальної процедури банкрутства правомірність порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою в порядку ст. 52 Закону про банкрутство (процедура банкрутства відсутнього боржника) перевіряється господарським судом у засіданні суду, в якому виноситься постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, яка підлягає оскарженню.

Як вбачається з матеріалів справи, іншою постановою Вищого господарського суду України від 12.11.2008 р. у даній справі скасовано постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

При цьому, судом касаційної інстанції було встановлено, що визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури здійснено судом першої інстанції за відсутності достатніх правових підстав.

Отже, внаслідок неправомірного відкриття ліквідаційної процедури не можна вважати законними заходи з проведення цієї процедури та її результати.

Відтак, затвердження судом першої інстанції складених за результатами ліквідаційної процедури звіту ліквідатора банкрута та ліквідаційного балансу в даному випадку є неправомірним.

Крім того, як встановлено судом першої інстанції, під час ліквідаційної процедури було виявлено майно боржника, а саме об'єкти нерухомості (будівлі санаторію "Зірочка"), розташовані в м. Євпаторія, по просп. Леніна, 25, експертною вартістю 494 980,00 грн., які є предметом договору застави, укладеного між боржником та ініціюючим кредитором.

Вказане майно було реалізовано ліквідатором боржника за ціною 500 000,00 грн.

У відповідності до ст. ч. 3 ст. 52 Закону про банкрутство у разі виявлення ліквідатором майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, сума виручки від продажу такого майна направляється на покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство. Тобто, у такому випадку законодавцем не передбачено перехід до загальних судових процедур банкрутства.

Втім, згідно з ч. 6 ст. 52 Закону про банкрутство за клопотанням ліквідатора у разі виявлення ним майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, господарський суд може винести ухвалу про припинення процедури ліквідації, передбаченої цією статтею, і переходу до загальних судових процедур у справі про банкрутство, передбачених цим Законом.

Отже, господарський суд здійснює перехід до загальних судових процедур у разі виявлення майна відсутнього боржника, сума виручки від продажу якого більша від суми, необхідної для покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство.

Таким чином, при виявленні майна банкрута, реалізаційною вартістю 500 000,00 грн., суд першої інстанції не здійснив перехід до загальних процедур банкрутства, чим порушив приписи Закону про банкрутство.

У разі виявлення майна відсутнього боржника, реалізаційна вартість якого перевищує витрати на здійснення процедури банкрутства, до боржника не може застосовуватись спрощена процедура банкрутства.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 05.12.2006 р. у справі № 9/33.

Більш того, на підставі копії статуту ДП "Укрмедкурорт", свідоцтва про державну реєстрації юридичної особи судом першої інстанції встановлено, що боржник у справі є державним підприємством.

Відповідно до п. 4.1 статуту ДП "Укрмедкурорт" (а.с. №108 том І) майно підприємства є державною власністю та закріплене за ним на праві повного господарського відання.

Також, згідно звіту про незалежнику оцінку об'єктів нерухомості, що входять до складу домоволодінння №25 по просп. Леніна в м. Євпаторія, Санаторій "Зірочка" (а.с. №76 том ІІ), за формою власності майно, що оцінювалося, є державним, а боржник у справі –ДП "Укрмедкурорт" є його балансоутримувачем.

Втім, Законом України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" встановлений мораторій на продажу майна державних підприємств (об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами) в процесі провадження справи про банкрутство, визначеного ст. ст. 22, 23, 24, 25, 26, 30, ч. 11 ст. 42, абз. 2 ч. 1 ст. 43 Закону про банкрутство.

Вказане не було враховано судом першої інстанції при наданні оцінки діям ліквідатора банкрута під час розгляду звіту останнього.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції про затвердження звіту ліквідатора банкрута і ліквідаційного балансу та припинення провадження у справі підлягає скасуванню у зв’язку з безпідставним визнанням боржника банкрутом відповідно до ст. 52 Закону про банкрутство.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 32, 40, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 1115, 1117, 1119 –11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:


1. Касаційне подання Заступника прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров'я України задовольнити.

2. Ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 24.04.2008 р. у справі №2-4/8999-2007 скасувати.

3. Справу №2-4/8999-2007 передати на новий розгляд до господарського суду Автономної Республіки Крим.

Головуючий Б.М. Поляков

Судді В.М. Коваленко

М.М. Малетич

Судовий реєстр по справі 2-4/8999-2007

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
2790577 Постанова 12.11.2008 Поляков Б.М. Вищий господарський суд України Господарське
2790578 Постанова 12.11.2008 Поляков Б.М. Вищий господарський суд України Господарське
2286770 Ухвала 06.10.2008 Поляков Б.М. Вищий господарський суд України Господарське
2286771 Ухвала 06.10.2008 Поляков Б.М. Вищий господарський суд України Господарське