Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 14/375/08

Дата ухвалення рішення:
11.11.2008
Зареєстровано:
24.11.2008
Cуддя:
Воронюк О.Л.
Оприлюднено:
14.01.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Одеський апеляційний господарський суд
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

  ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________

П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"11" листопада 2008 р.

Справа № 14/375/08

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: Воронюка О.Л.

Суддів:   Єрмілова Г.А.

Лашина В.В.

При секретарі:   Толок В.В.

За участю представників сторін:

Від ТОВ “Земля і життя” -Швець Б.В., довіреність б/н від 21.09.08р.;

Інші представники провадження у справі про банкрутство в судове засідання не з'явилися. Про час і місце його проведення повідомлені належним чином.

Розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя”

на постанову господарського суду Миколаївської області від 23.09.2008р.

по справі  № 14/375/08

за заявою ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства

“Земля і життя”

про банкрутство

  ВСТАНОВИЛА

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою у порядку ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя” банкрутом, оскільки останнє неспроможне погасити заборгованості у розмірі 66 875,62 грн. та боржник і його керівні органи відсутні за юридичною адресою.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 02.09.2008р. порушено провадження у справі №14/375/08 за заявою ОСОБА_1 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя” за ознаками ст.52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Постановою господарського суду Миколаївської області від 23.09.2008р. Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Земля і життя” визнано банкрутом, відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру, визнано грошові вимоги ОСОБА_1 на суму 66 875,62 грн., призначено ліквідатором Балєва В.П., якого зобов'язано провести ліквідаційні заходи, передбачені ст.52 Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Не погоджуючись із прийнятою постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Земля і життя” звернулося із апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та припинити провадження у справі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

ОСОБА_1 у відзиві на апеляційну скаргу з доводами викладеними в апеляційній скарзі не погоджується, вважає їх необґрунтованими та просить постанову господарського суду Миколаївської області залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заяву арбітражного керуючого Балєва В.П. про відкликання апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя”, судовою колегією не приймається, оскільки апеляційну скаргу на постанову господарського суду Миколаївської області від 23.09.2008р. подано Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя” в особі його директора Андрієвського С.Б., яке має право на оскарження зазначеної постанови.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши обґрунтованість прийнятої господарським судом постанови, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга піддягає задоволенню, виходячи із наступного.

Визнаючи боржника банкрутом за ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд першої інстанції виходив з того, що з наданих до суду документів вбачається, що боржник -ТОВ “Земля і життя” та його керівні органи відсутні за місцезнаходженням товариства: м. Миколаїв, вул. Нікольська, 16а.

Суд першої інстанції вказував, що такий висновок підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17.09.2008р. та актом державного виконавця від 19.08.2008р., в якому вказано, що за юридичною адресою боржника знаходиться інше підприємство, з'ясувати місцезнаходження боржника неможливо.

Однак, такі висновки господарського суду Миколаївської області не можна визнати обгрунтованими  з огляду на наступне.

Стаття 52 Закону про банкрутство передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника.

Згідно з ч. 1 вказаної статті незалежно від розміру вимог до боржника та строку виконання зобов'язань кредитором може бути подана заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника у разі, якщо керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.

Отже, за правилами цієї статті справа про банкрутство може бути порушена у разі наявності хоча б однієї з перелічених умов, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.

Тобто, у суді має бути доведений факт нездійснення боржником  підприємницької діяльності, зокрема, у зв'язку з його відсутністю за місцезнаходженням.

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України та до положень п. 5 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Як вбачається з матеріалів справи, установчі документи боржника -ТОВ “Земля і життя” не досліджувались судом з метою з'ясування питання про те, який орган або особа, уповноважені виступати від імені ТОВ “Земля і життя”, де його адреса, а відтак, і місцезнаходження юридичної особи.

До того ж як вбачається з наданих скаржником документів, Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Земля і життя” займається підприємницькою діяльністю, постійно та своєчасно надає до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкові декларації, документи бухгалтерської звітності.

Крім цього, відповідно до довідки від 05.11.2008р. №15.1.8/3980 ЗАТ “Банк Петрокоммерц-Україна” обороти підприємства за поточний рік склали 1 009 365,77 грн., згідно довідки від 06.11.2008р. №03-26/625 АКБ “Національний кредит” обороти підприємства за поточний рік склали 5 327 982,60 грн..

У зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що, до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя” не можна було застосовувати норму ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, так як підприємство не є відсутнім боржником, а вимоги кредитора необхідно розглядати враховуючи вимоги п.4 ч.2 ст. 8 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, згідно якої суддя господарського суду відмовляє в прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, якщо вимоги кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство, в сумі складають менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.

Вимоги ОСОБА_1 становлять 66 875,62 грн., що не є необхідним мінімумом для порушення провадження у справі про банкрутство.

Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Відповідно ст. 101 ГПК України,  у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.

Згідно зі ст. 5 Зазначеного Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК, іншими законодавчими актами.

Поряд з положеннями Закону, господарський суд у справах про банкрутство має право застосовувати норми ГПК України, які передбачають, зокрема припинення провадження у справі.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що судом першої інстанції порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ “Земля і життя” та здійснено перехід до наступної судової процедури за відсутності достатніх правових підстав.

У зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що постанову не можна визнавати законною та обґрунтованою, а провадження у справі -слід припинити на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

Керуючись ст. 80, ст.ст. 85, 99, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -

  П О С Т А Н О В И Л А :  

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Земля і життя” задовольнити.

Постанову господарського суду Миколаївської області від 23.09.2008р. по справі №14/375/08 - скасувати.

Провадження у справі №14/375/08 припинити.

  Головуючий суддя   Воронюк О.Л.

  Суддя   Єрмілов Г.А.

 

  Суддя   Лашин В.В.

  Постанова підписана 17.11.2008р.


Судовий реєстр по справі 14/375/08

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
4061695 Постанова 24.02.2009 Хандурін М.І. Вищий господарський суд України Господарське
4061708 Ухвала 07.02.2009 Хандурін М.І. Вищий господарський суд України Господарське
5439369 Ухвала 23.12.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
2692961 Постанова 11.11.2008 Воронюк О.Л. Одеський апеляційний господарський суд Господарське
2838371 Ухвала 22.10.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
2497112 Постанова 23.09.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
2424065 Ухвала 02.09.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське