Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 2-3/2670-06(2-8/2670-06)

Дата ухвалення рішення:
09.12.2008
Зареєстровано:
05.01.2009
Cуддя:
Панова I.Ю.
Оприлюднено:
05.01.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


09 грудня 2008 р.

№ 2-3/2670-06(2-8/2670-06)

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


Панової І.Ю.–головуючого


Заріцької А.О.,


Продаєвич Л.В.


розглянувши

касаційну скаргу

управління Пенсійного фонду України в Сакському районі


на ухвалу


на постанову

господарського суду Автономної Республіки Крим від 02.09.2008

Севастопольського апеляційного господарського суду від 02.10.2008у справі

господарського суду

2-3/2670-2006

Автономної Республіки Крим

за заявою

управління Пенсійного фонду України в Сакському районі

до

Багатофункціонального сільськогосподарського кооперативу "Суворовський"

про

банкрутство

за участю представників сторін:

не з'явились

В С Т А Н О В И В :


Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 02 вересня 2008 року у справі № 2-3/2670-2006 ( суддя Соколова І.О.) в задоволенні скарги Управління ПФУ в Сакському районі про визнання збільшення кредиторських вимог в сумі 1224,04 грн. та включення їх до реєстру відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 02.10.2008 у справі № 2-3/2670-2006 ( колегія суддів: Маслова З.Д., Антонова І.В.,Градова О.Г.) ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 02 вересня 2008 року залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, Управління Пенсійного фонду України в Сакському районі Автономної Республіки Крим звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, згідно якої просило скасувати ухвалу господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким визнати збільшення кредиторських вимог УПФУ на суму 1224,04грн. та включити їх до реєстру вимог кредиторів, посилаючись на порушення з боку судів вимог ст. 23 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , суди також не звернули уваги на зміст вимог кредитора, а саме на той факт, що заявник в скарзі просив розглянути вимоги у вигляді суми витрат на виплату і доставку пенсій, які призначені на пільгових умовах.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши в касаційному порядку ухвалу господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції , на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права , вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 07.03.2006 боржника –багатофункціональний сільськогосподарський виробничий кооператив " Суворовський" визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Кубалова К.Т.

Оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури опубліковано в газеті " Голос України" № 76 від 26.04.2006 .

Господарським судом в ухвалі від 02 вересня 2008 року у справі № 2-3/2670-2006 встановлено, що 25.06.2007 Управлінням УПФУ в Сакському районі на адресу ліквідатора була направлена заява про збільшення кредиторських вимог на суму 1224,04 грн.

15.05.2008 управлінням була отримана відповідь від ліквідатора про те, що заявлені кредиторські вимоги в сумі 1224,04 грн. не визнані, у зв"язку з тим, що з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що наступив.

Судом в ухвалі та постанові встановлено, що збільшена сума кредиторських вимог, яка вказана УПФУ в заяві про збільшення розміру кредиторських вимог, виникла за період після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом, внаслідок збільшення розміру заборгованості по пільговій пенсії, що підтверджується розрахунком відшкодування пільгових пенсій , який наданий кредитором.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 23 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції Закону № 3108-ІУ від 17.11.2005 , з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів ( обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

Вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.

Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що спеціальний Закон не передбачає граничних строків подання заяви з грошовими вимогами кредиторів, які мають поточний характер в порядку ст. 23 Закону, в даному випадку, вказані вимоги можуть бути заявлені кредиторами до моменту затвердження господарським судом ліквідаційного балансу підприємства банкрута, в зв'язку з чим, суд касаційної інстанції не згодний з висновками суду апеляційної інстанції, які викладені в постанові, стосовно того, що строк для звернення з грошовими вимогами після публікації оголошення в газеті " Голос України" про визнання боржника банкрутом в порядку ч. 3 ст. 23 Закону , закінчився 27.05.2006 року.

Однак, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій обгрунтовано послалися в судових рішеннях на ч. 1 ст. 23 Закону, згідно якої, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом строк виконання грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вважається таким, що настав.

Виходячи зі змісту вказаної норми, суд касаційної інстанції вважає, що поточні кредитори можуть звернутися в ліквідаційну процедуру з грошовими вимогами до банкрута , які виникли за період після порушення провадження у справі і до дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом, виходячи з викладеного, суди правомірно, розглянувши по суті заяву кредитора про збільшення розміру вимог та відповідь ліквідатора, відмовили кредитору в задоволенні скарги про збільшення кредиторських вимог на суму 1224,04 грн. та включенні цих вимог до реєстру.

Доводи заявника касаційної інстанції в даному випадку не є підставою для скасування ухвали господарського суду та постанови суду другої інстанції , виходячи з наступного.

Законом України " Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 № 1461-ІІІ порядок внесення плати за покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме –норму, що регулювала дане питанні у ст. 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення" виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України " Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є окремим видом збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в зв'язку з чим, на них також розповсюджується дія норм , які передбачені ч.1 ст. 23 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Крім того, відповідно до вимог п. 14 ст.11 спеціального Закону з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство рішення про реорганізацію або ліквідацію юридичної особи –боржника приймається в порядку, визначеному цим Законом, в зв'язку з чим правонаступництво боржника в процедурах банкрутства є неможливим.


Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України


ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сакському районі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 02.10.2008 у справі № 2-3/2670-2006 залишити без змін.
Головуючий І.Ю. Панова


Судді А.О. Заріцька


Л.В. ПродаєвичСудовий реєстр по справі 2-3/2670-06(2-8/2670-06)

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
2626038 Постанова 09.12.2008 Панова I.Ю. Вищий господарський суд України Господарське
2371815 Ухвала 17.11.2008 Панова I.Ю. Вищий господарський суд України Господарське