Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 2-4/9047.2-2007(2-17/2370.1-2006,  2-8/6750-2004)

Дата ухвалення рішення:
16.12.2008
Зареєстровано:
05.01.2009
Cуддя:
Заріцька А.О.
Оприлюднено:
05.01.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


16 грудня 2008 р.

№ 2-4/9047.2-2007(2-17/2370.1-2006, 2-8/6750-2004)


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого

Панової І.Ю.,

суддів

Заріцької А.О. (доповідач у справі),

Хандуріна М.І.

розглянувши касаційну скаргу


Фонду майна Автономної Республіки Крим

на постанову


та постанову

господарського суду Автономної Республіки Крим від 10-17 грудня 2007 року

Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 березня 2008 року

у справі

господарського суду

№ 2-4/9047.2-2007

Автономної Республіки Крим

за заявою

Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим

до

відкритого акціонерного товариства "Євпаторійський м'ясокомбінат"

про

арбітражний керуючий

визнання банкрутом

Тамашов О.Г.

за участю представників:

не з'явились,

В С Т А Н О В И В:


Євпаторійська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим 6 квітня 2004 року звернулася до господарського суду Автономної Республіки Крим із заявою про банкрутство відкритого акціонерного товариства "Євпаторійський м'ясокомбінат" (далі - ВАТ "Євпаторійський м'ясокомбінат") у зв’язку з його фінансовою неспроможністю.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 9 квітня 2004 року було порушено провадження про банкрутство ВАТ "Євпаторійський м'ясокомбінат", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 13 січня 2005 року затверджено план санації боржника.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26 травня 2005 року ухвалу залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 7 лютого 2007 року зазначені судові рішення залишено без змін.

Постановою Верховного Суду України скасовано постанову Вищого господарського суду України від 7 лютого 2008 року, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 26 травня 2005 року та ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 13 січня 2005 року, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою місцевого господарського суду від 10-17 грудня 2007 року (суддя Бєлоглазова І.К.) припинено судову процедуру санації боржника, ВАТ "Євпаторійський м'ясокомбінат" визнано банкрутом, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Тамашова О.Г.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 березня 2008 року (колегія суддів у складі: Дугаренко О.В. –головуючий, судді Заплава Л.М., Фенько Т.П.) апеляційну скаргу Фонду майна Автономної Республіки Крим залишено без задоволення, ухвалу суду першої інстанції - без змін.

В касаційній скарзі Фонд майна Автономної Республіки Крим просить скасувати прийняті у справі рішення посилаючись на те, що вони постановлені з порушенням норм матеріального права, зокрема, Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" від 29 листопада 2001 року № 2864-III.

За розпорядженням заступника Голови Вищого господарського суду України від 15 грудня 2008 року розгляд касаційної скарги здійснено колегією суддів Вищого господарського суду України у складі: судді Панової І.Ю. –головуючого, суддів Заріцької А.О., Хандуріна М.І.

Проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому ГПК України, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 року № 2343-XII (далі –Закон № 2343-XII).

Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону № 2343-XII санація –система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

В обґрунтування рішення суд першої інстанції посилався на протоколи засідання комітету кредиторів від 9 листопада та від 7 грудня 2007 року, якими було вирішено направити до місцевого господарського суду клопотання про припинення процедури санації, введення процедури ліквідації ВАТ "Євпаторійський м'ясокомбінат" і призначення ліквідатором боржника Тамашова А.Г. та встановлено, що є неможливими виконання існуючого плану санації та розробка нового плану санації, оскільки у боржника відсутні будь-які активи (т. 7 а.с. 137, т. 8 а.с. 13).

Відповідно до п. 5 ст. 18 Закону № 2343-XII комітет кредиторів може прийняти одне з таких рішень: схвалити план санації та подати його на затвердження господарського суду, відхилити план санації і звернутися до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, відхилити план санації, звернутися до господарського суду з клопотанням про звільнення керуючого санацією від виконання ним обов'язків та про призначення нового керуючого санацією. Зазначене рішення повинно містити дату скликання чергового засідання комітету кредиторів для розгляду нового плану санації, яке має відбутися не пізніше ніж у місячний строк з дня прийняття рішення про відхилення плану санації.

Таким чином, як було встановлено судами, комітет кредиторів прийняв рішення про припинення процедури санації обґрунтувавши його тим, що заяв від інвесторів чи санаторів на адресу боржника не надходило, у зв'язку з чим, арбітражний керуючий 12 листопада 2007 року звернувся до господарського суду з клопотанням про припинення процедури санації боржника і відкриття процедури ліквідації (т. 7 а.с. 136).


В обгрунтування касаційної скарги Фонд майна Автономної Республіки Крим посилається на те, що визнавши боржника банкрутом місцевий господарський суд порушив приписи Закону № 2864-III, а суд апеляційної інстанції на це уваги не звернув, оскільки нормами вказаного Закону господарським судам заборонено виносити постанови про визнання банкрутами та відкриття ліквідаційної процедури щодо товариств, частка держави у статутних фондах яких становить не менше 25 відсотків.

З аналізу ст.ст. 1, 2 Закону № 2864-III вбачається, що Законом встановлено мораторій на застосування примусової реалізації об'єктів нерухомого майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, а також інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна і якщо таке відчуження здійснюється шляхом продажу майна в процесі провадження справи про банкрутство.

В рішенні Конституційного Суду України від 10 червня 2003 року № 11-пр/2003 зазначено, що дія мораторію не поширюється на відчуження рухомого та іншого майна підприємств, що не забезпечує ведення їх виробничої діяльності.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в своїй постанові від 2 вересня 2003 року у справі № 7Б-209-3-/10б.

Таким чином, Закон № 2864-III не містить заборон для переходу на ліквідаційну процедуру у справах про банкрутство згаданих підприємств та задоволення вимог кредиторів за рахунок його рухомого майна.

Крім того, відповідно до ст. 5 Закону № 2343-XII провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами.

Таким чином, основними у застосуванні до вказаних правовідносин слід вважати положення норм Закону № 2343-XII, відповідно до ст. 18 якого комітетом кредиторів було прийнято рішення клопотати перед судом про введення процедури ліквідації боржника.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону № 2343-XII у випадках, передбачених цим законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Таким чином, господарські суди попередніх інстанцій перевіривши матеріали справи, давши належну оцінку зібраним у справі та дослідженим у судовому засіданні доказам, дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для здійснення процедури санації, оскільки комітетом кредиторів ВАТ "Євпаторійський м'ясокомбінат" прийнято рішення про ліквідацію товариства, інвесторів не виявлено, нового плану санації не запропоновано, а виконання попереднього є неможливим.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 березня 2008 року та постанова господарського суду Автономної Республіки Крим від 10-17 грудня 2007 року у даній справі відповідають вимогам закону і підстав для їх скасування немає.

Доводи касаційної скарги висновків судів, викладених в оскаржуваних постановах суду першої та апеляційної інстанцій, не спростовують.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:


Касаційну скаргу Фонду майна Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 березня 2008 року та постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 10-17 грудня 2007 року у справі № 2-4/9047.2-2007 залишити без змін.Головуючий І. Панова


Судді А. Заріцька


М. Хандурін


Судовий реєстр по справі 2-4/9047.2-2007(2-17/2370.1-2006,  2-8/6750-2004)

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
2625861 Постанова 16.12.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
2323804 Ухвала 11.11.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
2183557 Ухвала 14.10.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
1749858 Ухвала 10.06.2008 Мамонтова О.М. Вищий господарський суд України Господарське