Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 14/44/08

Дата ухвалення рішення:
02.12.2008
Зареєстровано:
05.01.2009
Cуддя:
Заріцька А.О.
Оприлюднено:
05.01.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Вищий господарський суд України
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


02 грудня 2008 р.

№ 14/44/08


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого

Панової І.Ю.,

суддів

Заріцької А.О. (доповідач у справі),

Продаєвич Л.В.

розглянувши касаційну скаргу


акціонерного товариства відкритого типу "Гілєя"

на ухвалу


та постанову


господарського суду Миколаївської області від

31 січня 2008 року

Одеського апеляційного господарського суду від

9 вересня 2008 року

у справі

№ 14/44/08

господарського суду

Миколаївської області

за заявою

- приватного сільськогосподарського підприємства ім. Партизанської іскри

- відкритого акціонерного товариства "Первомайськавторанс"

до

акціонерного товариства відкритого типу "Гілєя"

про

банкрутство

за участю представників:

акціонерного товариства відкритого типу "Гілєя" Мухінського В.О.,


В С Т А Н О В И В


За заявою кредиторів: приватного сільськогосподарського підприємства ім. Партизанської іскри та відкритого акціонерного товариства "Первомайськ- автотранс" господарський суд Миколаївської області ухвалою від 31 січня 2008 року (суддя: Цвєткова П.В.) порушив провадження у справі про банкрутство акціонерного товариства відкритого типу "Гілєя" (надалі –АТВТ "Гілєя").

Зазначена ухвала місцевого господарського суду оскаржена АТВТ "Гілєя" в апеляційному порядку.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 9 вересня 2008 року (судді: Тофан В.М. –головуючий, Журавльов О.О., Михайлов М.В.) апеляційна скарга АТВТ "Гілєя" задоволена частково, ухвалу суду першої інстанції від 31 січня 2008 року змінено: виключено із резолютивної частини слова "Заборонити посадовим особам або власнику його майна чи уповноваженому ним органу або іншим особам, вчиняти певні дії щодо майнових активів боржника і щодо реорганізації чи ліквідації юридичної особи - боржника". В частині оскарження зазначеної ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство боржника АТВТ "Гілєя" –апеляційне провадження у справі припинено.

Не погоджуючись з винесеною апеляційним господарським судом постановою АТВТ "Гілєя" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою про її скасування через порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права. Крім того, заявник касаційної скарги просив скасувати ухвалу суду першої інстанції від 31 січня 2008 року.

Розглянувши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши застосування Одеським апеляційним господарським судом при прийнятті оскаржуваної постанови норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги АТВТ "Гілєя" виходячи з наступного.

Відповідно до приписів ст. 41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі –Закон).

Статтею 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою суду першої інстанції від 31 січня 2008 року порушено провадження у справі на підставі ст.ст. 6, 11, 12 Закону.

Указаною ухвалою призначено підготовче засідання на 21 лютого 2008 року; витребувані від сторін необхідні для розгляду заяви документи; заборонено посадовим особам боржника або власнику його майна чи уповноваженому ним органу або іншим особам вчиняти дії щодо майнових активів боржника і щодо реорганізації чи ліквідації юридичної особи –боржника, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що господарський суд має право за клопотанням сторін або учасників провадження у справі про банкрутство чи за своєю ініціативою вживати заходів щодо забезпечення вимог кредиторів.

Відповідне положення міститься у ст. 66 Господарського процесуального кодексу України (далі –ГПК України), якою визначено вичерпний перелік заходів щодо забезпечення таких вимог.

Відповідно до ст. 65 ГПК України при підготовці справи до розгляду з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя вчиняє в необхідних випадках відповідні дії по підготовці справи до розгляду, зокрема, вирішує питання про вжиття заходів до забезпечення позову (п.10).

Згідно з ч. 3 ст. 67 Господарського процесуального кодексу України ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено.

Відповідно до ч. 1 ст. 106 ГПК України ухвали місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Норми закону, які врегульовують порядок прийняття позовної заяви та порушення провадження у справі не передбачають можливості оскарження таких ухвали до суду.

Стаття 129 Конституції України, на яку посилається скаржник, дійсно встановлює, як одну з основних засад судочинства, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом (п.8). Проте, зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем у ст. 12 Закону України “Про судоустрій України”, згідно з якою учасники судового процесу та інші особи мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом. Тобто, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення перебуває в залежності від положень процесуального закону.

За змістом чинного Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду не підлягає оскарженню в апеляційному чи касаційному порядку, а відтак, апеляційний господарський суд правильно постановив про припинення апеляційного провадження у частині щодо оскарження ухвали про порушення провадження у справі.

Доводи касаційної скарги АТВТ "Гілєя" щодо помилковості висновку суду апеляційної інстанції про те, що ухвала суду в частині порушення провадження у справі не підлягає оскарженню, не ґрунтуються на законі, тому вказаних висновків не спростовують і підстав для скасування постанови суду апеляційної інстанці, в частині припинення провадження у справі, не містять.

Доводів щодо обставин порушення провадження у справі №14/44/08, викладених у касаційній скарзі боржника, колегія суддів, в силу приписів Розділу ХІІ1 господарського процесуального кодексу України про повноваження касаційної інстанції та межі перегляду справи судом касаційної інстанції, не досліджувала.

Колегія суддів зауважує, що вимоги касаційної скарги містять прохання заявника про скасування постанови Одеського апеляційного господарського суду від 9 вересня 2008 року в цілому. Разом з тим, мотивувальна частина касаційної скарги не містить жодних посилань чи вимог щодо тієї частини постанови суду апеляційної інстанції, яка стосується заходів забезпечення позову. Зі змісту касаційної скарги вбачається, що заявник не погоджується з висновками апеляційного суду про те, що не підлягає оскарженню ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство і оскаржує постанову в частині припинення апеляційного провадження за його скаргою. Вимог касаційної скарги представник заявника не уточнював.

Переглядаючи справу за касаційною скаргою АТВТ "Гілєя" та враховуючи наведені вище обставини колегія суддів вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, а постанова Одеського апеляційного господарського суду від 9 вересня 2008 року повинна бути залишена без змін.


Що стосується оскарження АТВТ "Гілєя" ухвали господарського суду Миколаївської області від 31 січня 2008 року, то касаційне провадження за касаційною скаргою на вказану ухвалу повинне бути припинене, оскільки ухвала про порушення провадження у справі не оскаржується, а в частині застосування заходів забезпечення позову вона була переглянута судом апеляційної інстанції, змінена, і суд касаційної інстанції з постановою апеляційного суду від 9 вересня 2008 року погодився.


Керуючись статтями 1115, 1117, ст. 1119, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,


П О С Т А Н О В И В :


Касаційну скаргу акціонерного товариства відкритого типу "Гілєя" залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 9 вересня 2008 року у справі № 14/44/08 залишити без змін.


Касаційне провадження за касаційною скаргою акціонерного товариства відкритого типу "Гілєя" на ухвалу господарського суду Миколаївської області від 31 січня 2008 року у справі № 14/44/08, в частині порушення провадження у справі про банкрутство та підготовки її до розгляду, припинити.


Справу повернути до господарського суду Миколаївської області .Головуючий Панова І.Ю.Судді Заріцька А.О.Продаєвич Л.В.


Судовий реєстр по справі 14/44/08

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
10042149 Ухвала 16.06.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
10042078 Ухвала 14.06.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
10041047 Ухвала 28.05.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9557859 Постанова 18.05.2010 Удовиченко О. С. Вищий господарський суд України Господарське
9382056 Ухвала 05.05.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9382057 Ухвала 05.05.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9382062 Ухвала 05.05.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9382063 Ухвала 05.05.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9382070 Ухвала 05.05.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9403843 Ухвала 30.04.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9403844 Ухвала 30.04.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9403845 Ухвала 30.04.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9403847 Ухвала 30.04.2010 Моргуленко Т.Є. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9257741 Ухвала 23.04.2010 Удовиченко О. С. Вищий господарський суд України Господарське
9323310 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9323313 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9323319 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9323320 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9323323 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9323326 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
9323336 Ухвала 23.04.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
8808082 Ухвала 23.03.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
8808118 Ухвала 23.03.2010 Міщенко В.І. Господарський суд Миколаївської області Господарське
8808055 Ухвала 22.03.2010 Давченко Т.М. Господарський суд Миколаївської області Господарське
8254862 Ухвала 19.02.2010 Давченко Т.М. Господарський суд Миколаївської області Господарське
6518047 Ухвала 27.10.2009 Давченко Т.М. Господарський суд Миколаївської області Господарське
5085721 Ухвала 19.10.2009 Давченко Т.М. Господарський суд Миколаївської області Господарське
5051262 Ухвала 28.09.2009 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
4885819 Постанова 22.09.2009 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
6510401 Ухвала 18.08.2009 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
4120073 Ухвала 14.07.2009 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
4033186 Ухвала 01.07.2009 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
3755070 Ухвала 29.05.2009 Поліщук Л.В. Одеський апеляційний господарський суд Господарське
3676889 Ухвала 18.05.2009 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
2625117 Постанова 02.12.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
2235752 Ухвала 21.10.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
2027487 Постанова 09.09.2008 Тофан В.М. Одеський апеляційний господарський суд Господарське
1915372 Постанова 22.07.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
1791736 Ухвала 23.06.2008 Заріцька А.О. Вищий господарський суд України Господарське
1673099 Ухвала 23.05.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1639913 Ухвала 08.05.2008 Таценко Н.Б. Одеський апеляційний господарський суд Господарське
1636406 Постанова 22.04.2008 Продаєвич Л.В. Вищий господарський суд України Господарське
1536524 Ухвала 07.04.2008 Продаєвич Л.В. Вищий господарський суд України Господарське
1541836 Ухвала 24.03.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1508262 Ухвала 04.03.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1508263 Ухвала 04.03.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1530893 Ухвала 04.03.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1424744 Ухвала 25.02.2008 Воронюк О.Л. Одеський апеляційний господарський суд Господарське
1422742 Ухвала 21.02.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське
1345325 Ухвала 31.01.2008 Цвєткова П.В. Господарський суд Миколаївської області Господарське