Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 18/17б

Дата ухвалення рішення:
17.12.2008
Зареєстровано:
05.01.2009
Cуддя:
Плотніцький Б.Д.
Оприлюднено:
05.01.2009
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Господарський суд Донецької області
Форма судового рішення:
Ухвала
Форма судочинства:
Господарське

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А


17.12.08 р. Справа № 18/17б


Розглянувши матеріали справи за заявою кредитора (заявника) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Дружба”, с.Урзуф

до боржника Колективного сільськогосподарського підприємства „Дружба”, с.Урзуф

арбітражний керуючий Годз О.П.

про банкрутство


Суддя господарського суду Донецької області Плотніцький Б.Д.


Представники:

Від кредиторів: Шевелев В.Г. – довір., Рижко Т.П. – довір., Богатир О.В. – довір.

Арбітражний керуючий: не з’явився

В засіданні брали участь:


Господарським судом Донецької області ухвалою від 24.01.2002р. порушена справа про банкрутство Колективного сільськогосподарського підприємства „Дружба”, с.Урзуф.

Постановою господарського суду від 29.05.2002р. боржника визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура.

Ухвалою господарського суду від 22.09.2005р. ліквідатором призначено арбітражного керуючого Лєснікова Є.Є.

Ухвалою суду від 03.05.2007р. строк ліквідаційної процедури подовжений на три місяці до 29.06.2007р.

Судовою ухвалою від 31.07.2007р. припинені повноваження арбітражного керуючого Лєснікова Є.Є. в якості ліквідатора Колективного сільськогосподарського підприємства „Дружба”, с.Урзуф. Одночасно, ліквідатором призначений арбітражний керуючий Годз О.П. за його письмовою згодою та встановлений термін ліквідаційної процедури на 3 місяці до 30.10.2007р.

Ухвалами суду від 23.04.2008р. та 12.09.2008р. строк ліквідаційної процедури продовжено на три місяці до 23.07.2008р. та 23.10.2008р.


04.12.2008р. господарським судом отримана скарга Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш №2578/06 від 27.11.2008р. на дії ліквідатора, зокрема заявник просить суд визнати неправомірною відмову ліквідатора у визнанні фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. „б” - „з” ст..13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, за період з січня 2008р. по травень 2008р. включно на суму 3 115 грн. 00 коп., які, на думку пенсійного фонду, є поточними.

Господарський суд призначив дану скаргу до розгляду в судовому засіданні ухвалою від 05.12.2008р.

Одночасно, враховуючи закінчення строку ліквідаційної процедури 23.10.2008р., суд даною ухвалою зобов’язав ліквідатора представити суду звіт та ліквідаційний баланс КСП „Дружба” у відповідності з вимогами ст.32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та письмові пояснення щодо поданої скарги.


В засідання суду з’явились кредитори ВАТ „ММК імені Ілліча” та УПФУ в Першотравневому районі смт.Мангуш.

Ліквідатор в засідання суду не з’явився, вимоги суду не виконав, про день та час розгляду справи був повідомлений в установленому порядку.


Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш, господарським судом встановлено наступне:

В обґрунтування поданої скарги Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш посилається на відмову ліквідатора у визнанні поточних вимог Пенсійного Фонду у сумі 3 115 грн. 00 коп. на підставі розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. „б”-„з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” за період з січня 2008р. по травень 2008р.

На думку заявника, відмова ліквідатора є неправомірною, оскільки згідно ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим КМУ, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20%, з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.п.6.4 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованим особам внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України від 19.12.2003р. №21-1та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004р. за №64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного Фонду щорічно в повідомленні про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058 (згідно з додатком 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду визначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії, або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного Фонду повідомляють про це підприємство в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Як стверджує Пенсійний Фонд, в порядку ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” вимоги за зобов’язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства , можуть пред’являтись тільки в межах ліквідаційної процедури.

При цьому, відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 21.09.2005р. по справі №2/101, зобов’язання, що виникли після оголошення боржника банкрутом, не є конкурсними, а є зобов’язаннями конкурсної маси і можуть бути заявлені до ліквідатора. У разі відмови ліквідатора у їх визнанні спір підлягає вирішенню в позовному провадженні, і на підставі судового рішення такі вимоги можуть бути включені до реєстру вимог кредиторів.

За таких підстав Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш звернулось до суду із скаргою на дії ліквідатора та просить суд визнати поточні вимоги заявника у сумі 3 115 грн. 00 коп.


Ліквідатор в засідання суду не з’явився, проте суд вважає за можливе розглянути подану скаргу за його відсутності.


При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що листом №18/17б від 02.09.2008р. ліквідатор Колективного сільськогосподарського підприємства „Дружба”, с.Урзуф – арбітражний керуючий Годз О.П. відмовив Управлінню Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш у визнанні поточних вимог у сумі 3 115 грн. 00 коп. з посиланням на те, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у боржника не можуть виникати нові зобов’язання, в тому числі з відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій, призначених відповідно п.п. „б” – „з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, крім вимог конкурсних кредиторів, включених до реєстру відповідно до ст.14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та вимог, що виникли в процедурі розпорядження майном чи санації та заявлені в порядку ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” як поточні.

З огляду на приписи Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” ліквідатор вважає, що фактичні витрати на доставку пільгових пенсій в ліквідаційний процедурі не є ані витратами першої черги, ані поточними зобов’язаннями.


Господарський суд дійшов до висновку про правомірність відмови ліквідатора у визнанні фактичних витрат Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. „б” - „з” ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, за період з січня 2008р. по травень 2008р. включно на суму 3 115 грн. 00 коп., враховуючи наступне:

У відповідності з п.1 ст.5 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

За приписом ст.4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Відповідно до ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності.


Частиною 1 статті 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” визначено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, строк виконання всіх грошових зобов’язань банкрута та зобов’язань щодо сплати податків і зборів вважається таким, що настав; вимоги за зобов’язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред’являтися тільки в межах ліквідаційної процедури; виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому цим розділом.

Згідно п.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” оплата фактичних витрат на виплату і доставку пенсій сплачується підприємствами та організаціями з коштів, призначених на оплату праці.

Статтею 4 Закону України „Про оплату праці” встановлено, що джерелом коштів на оплату праці госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності.

Приймаючи до уваги, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність банкрута завершується, а згідно абз. 10 ч. 1 ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” - ліквідатор повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю, тому після звільнення працівників підприємства-банкрута фонд оплати праці не формується і не сплачуються витрати на виплату і доставку пенсій.

Посилання скаржника на те, що вищевказані витрати підлягають обов'язковому погашенню відповідно до вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України „Про пенсійне забезпечення”, Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України та іншими законодавчими актами України.


Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не передбачає підстав, які б обумовлювали виникнення у банкрута зобов’язань після відкриття ліквідаційної процедури, окрім випадків, прямо передбачених цим Законом.


У відповідності з ч. 8, ч. 9 ст. 30 Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника, з якого здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому ст.31 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”; з основного рахунку проводяться такі виплати: поточні комунальні та експлуатаційні платежі, інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Стаття 31 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, яка розкриває склад витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, також не передбачає сплату фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.


За приписом ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог або заперечень.


Господарський суд зазначає, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у боржника не можуть виникати нові зобов’язання, в тому числі з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. „б”-„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, крім вимог конкурсних кредиторів, включених до реєстру відповідно до ст. 14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та вимог, що виникли в процедурі розпорядження майном чи санації та заявлені в порядку ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” як поточні.

Оскільки фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в ліквідаційній процедурі не є ані витратами першої черги, ані поточним зобов’язаннями, тому вимоги Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш про включення його вимог в сумі 3 115 грн. 00 коп. до поточної кредиторської заборгованості –безпідставні, а ліквідатор позбавлений права здійснювати повноваження, які не передбачені Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та виходять за межі його компетенції.


Виконання ним обов’язків, передбачених Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в межах процедури ліквідації банкрута суперечить Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та не може мати місця при здійсненні ліквідаційної процедури.


З урахуванням вимог ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.


За таких підстав, господарський суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш.


Оскільки строк ліквідаційної процедури по справі №18/17б закінчився 23.10.2008р., виходячи з того, що станом на 17.12.2008р. ліквідатором не наданий звіт та ліквідаційний баланс банкрута, господарський суд вважає за необхідне призначити розгляд питання щодо подальшого провадження по справі.


Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 3-1, 5, 14, 23, 30, 31, 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст.4-1, 33, 43, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -


У Х В А Л И В:


Відмовити в задоволенні скарги Управління Пенсійного Фонду України в Першотравневому районі Донецької області, смт.Мангуш №2578/06 від 27.11.2008р. на дії ліквідатора.


Призначити розгляд справи на 22.01.2009р. на 10-00год. (каб.409).


Зобов’язати ліквідатора надати пояснення щодо ненадання суду звіту та ліквідаційного балансу, а також представити суду звіт та ліквідаційний баланс КСП „Дружба” у відповідності з вимогами ст.32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.


Явка ліквідатора та кредиторів обов’язкова.


Попередити сторони, що за ненадання у встановлений строк витребуваних господарським судом матеріалів, а також за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, з винної особи стягується штраф у розмірі до 1700,00 грн. (п.5 ст.83 Господарського процесуального кодексу України).


Крім цього, відповідно ст.382 Кримінального кодексу України умисне невиконання особою ухвали суду, що набрала законної сили, передбачає кримінальну відповідальність.


За приписом ст.1853 Кодексу про адміністративні правопорушення України неповага до суду, що виразилась в ухиленні від явки в суд тягне за собою адміністративну відповідальність.


СуддяСудовий реєстр по справі 18/17б

№ рішення Форма судового рішення Дата ухвалення рішення Суддя Суд Форма судочинства
36556104 Ухвала 09.01.2014 С.С. Тарапата Господарський суд Донецької області Господарське
36552885 Ухвала 31.10.2013 С.С. Тарапата Господарський суд Донецької області Господарське
50079906 Ухвала 30.09.2013 С.С. Тарапата Господарський суд Донецької області Господарське
33757134 Ухвала 29.04.2013 С.С. Тарапата Господарський суд Донецької області Господарське
26519017 Ухвала 25.09.2012 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
25140974 Ухвала 06.07.2012 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
21678962 Ухвала 23.02.2012 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
21205956 Ухвала 24.01.2012 Овсяннікова О.В. Господарський суд Донецької області Господарське
12242641 Ухвала 09.11.2010 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
11886565 Ухвала 27.10.2010 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
11793904 Ухвала 14.10.2010 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
10612219 Ухвала 27.07.2010 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
10612222 Ухвала 27.07.2010 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
4765497 Ухвала 25.08.2009 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
4327817 Ухвала 10.08.2009 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
4220080 Ухвала 21.07.2009 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
3934540 Ухвала 19.06.2009 Тарапата С.С. Господарський суд Донецької області Господарське
3583514 Ухвала 07.05.2009 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
3086149 Постанова 18.02.2009 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
2942723 Ухвала 05.02.2009 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2893337 Ухвала 28.01.2009 Катеринчук Л.Й. Вищий господарський суд України Господарське
2864655 Ухвала 22.01.2009 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2622743 Ухвала 17.12.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2550728 Ухвала 05.12.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2643714 Ухвала 05.12.2008 Москальова І.В. Донецький апеляційний господарський суд Господарське
2368165 Рішення 13.11.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2234094 Ухвала 29.10.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2113330 Ухвала 23.09.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2080082 Ухвала 12.09.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
2085614 Ухвала 12.09.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
1994877 Ухвала 29.08.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
1629493 Ухвала 23.04.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
1529230 Ухвала 02.04.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
1462478 Ухвала 12.03.2008 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
882955 Ухвала 31.07.2007 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
812274 Ухвала 24.07.2007 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське
836748 Ухвала 12.07.2007 Плотніцький Б.Д. Господарський суд Донецької області Господарське