Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа 02-07/188

Дата ухвалення рішення:
05.07.2006
Зареєстровано:
12.07.2006
Cуддя:
Коваленко Н.М.
Оприлюднено:
23.08.2007
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Господарський суд Кіровоградської області
Форма судового рішення:
Ухвала
Форма судочинства:
Господарське

ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д
Кіровоградської області

У Х В А Л А


05.07.06 р. № 02-07/188


Суддя господарського суду Кіровоградської області Коваленко Н.М., розглянувши заяву кредиторів

- управління Пенсійного фонду України в Знам"янському районі, Кіровоградська область, м. Знам"янка, вул. Сверлова, 16;

- Знам’янської об"єднаної державної податкової інспекції, Кіровоградська область, м. Знам’янка, вул. Чайковського, 7/55;

- Знам’янського міськрайонного центру зайнятості, Кіровоградська область, м. Знам’янка, вул. Чайковського, 7/55,

до боржника - Харчокомбінату Знам’янського райспоживтовариства, Кіровоградська область, м. Знам’янка, вул. Жовтнева, 2,

про порушення справи про банкрутство,-


ВСТАНОВИВ:


Управління Пенсійного фонду України в Знам"янському районі, Знам’янська об"єднана державна податкова інспекція та Знам’янський міськрайонний центр зайнятості, скориставшись правом об'єднати свої вимоги до боржника і звернутися до суду з однією заявою, наданим абз. 2 ч. 9 ст. 7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі – Закон), звернули до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Харчокомбінату Знам’янського райспоживтовариства, у зв'язку з неспроможністю останнього виконати свої зобов'язання перед кредиторами в загальній сумі 107 308, 19 грн., в тому числі: по платежах до Пенсійного фонду України в сумі 71 389, 75 грн., по заборгованості перед Знам"янською ОДПІ в сумі 32 982, 65 грн. та Знам"янським міськрайонним центром зайнятості в сумі 2 935, 79 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі – Закон) справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до ст. 1 Закону безспірні вимоги кредиторів – це вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 7 Закону заява про порушення справи про банкрутство повинна містити виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” порядок стягнення заборгованості за цими внесками визначається виключно цим Законом.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (далі – недоїмка). Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до ч. 4 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” вимога про сплату недоїмки або рішення суду про стягнення недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

До заяви про порушення провадження у справі про банкрутство додані копія наказу господарського суду Кіровоградської області від 21.02.2005 року по справі № 11/331, виданого на виконання рішення господарського суду від 03.02.2005 року, про стягнення з боржника на користь управління Пенсійного фонду України в Знам'янському районі заборгованості по збору на обов”язкове державне пенсійне страхування в сумі 58 252, 83 грн. за період з 01.04.2002 року по 01.02.2004 року, 4 559, 68 грн. штрафних санкцій по збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, пені в сумі 4453, 83 грн. та копія постанови господарського суду Кіровоградської області від 29.05.2006 року по справі № 16/108 про стягнення з боржника на користь даного кредитора заборгованості в розмірі 4123,82 грн., в тому числі недоїмки по страхових внесках 3357, 64 грн., недоїмки по фінансовим санкціям - 704,78 грн., пені - 60, 99 грн. Однак відомості про порушення виконавчого провадження по рішенню господарського суду за наказом, постановою господарського суду за виконавчим листом, відповідно, та його результати у заяві кредиторів не вказано, докази пред'явлення до виконання виконавчих документів та порушення виконавчого провадження до заяви не додані.

Постанова по справі № 16/108 прийнята господарським судом 29.05.2006 року і станом на 03.07.2006 року (на день надходження заяви про порушення провадження у справі про банкрутство до господарського суду), навіть при наявності виконавчого листа виданого на її виконання, не є доказом неплатоспроможності боржника, оскільки в даний час не минули три місяці, визначені Законом для задоволення вимог кредиторів, зі спливом яких Закон пов”язує можливість порушення провадження у справі про банкрутство.

Додані до заяви документи, що підтверджують наявність заборгованості Харчокомбінату Знам’янського райспоживтовариства перед Знам"янським міськрайонним центром зайнятості не є доказами безспірності вимог даного кредитора до боржника в розумінні ст. 1 Закону.

У заяві кредиторів не вказані конкретні строки виконання боржником боргових зобов’язань, що позбавляє суд можливості визначити дотримання кредитором тримісячного строку невиконання боржником боргових зобов’язань, який в даному випадку при порушенні справи повинен вираховуватися з дня відкриття виконавчого провадження органами державної виконавчої служби.

Відсутність даних про порушення виконавчого провадження та його результати по зазначених судових рішеннях, свідчить про відсутність доказів неплатоспроможності боржника.

Із аналізу норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” вбачається, що суми фінансових санкцій та пені, що стягуються до бюджету за порушення вимог цього Закону, до категорії страхових внесків не відносяться.

Вимоги іншого кредитора – Знам”янської ОДПІ, відповідно до заяви, складають 32 982, 65 грн., з яких 23 863, 86 грн. заборгованості до бюджету по податках, 9 118, 76 грн. штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 4.3 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 року № 04-5/1193 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” неустойка (штраф, пеня) не враховуються господарськими судами у складі грошових зобов'язань при вирішенні питання про наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Частиною другою статті 2 Закону України "Про систему оподаткування" (1251-12) (в редакції Закону України від 18.02.97 N 77/97-ВР (77/97-ВР) визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. З огляду на наведене закон не відносить суми неустойки (штрафів, пені) і фінансових санкцій тощо, що стягуються до бюджетів за порушення податкового законодавства, до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).

Тому при вирішенні питання про наявність підстав для порушення справи про банкрутство господарський суд не приймає до уваги суми штрафних санкцій (штрафів) та пені.

Статтею 82 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 20.12.2005 року № 3235-IV установлено з 1 січня 2006 року розмір мінімальної заробітної плати 350 гривень на місяць, з 1 липня 2006 року - 375 гривень.

Мінімальний розмір безспірних вимог кредитора до боржника, наявність яких є підставою для порушення провадження у справі про банкрутство, станом на 30.06.2006 року – дату направлення до суду заяви кредиторами складає 350х300=105 000, 00 грн., станом на 03.07.2006 року - дату надходження до суду заяви складає 375х300=112 500, 00 грн.

Відповідно до вимог ст. 57 Господарського процесуального кодексу України, яка має універсальний характер для будь-якої форми судового процесу, до заяви додаються документи, які підтверджують відправлення копії заяви і доданих до неї документів. Таким підтвердженням можуть бути поштові квитанції, розписка в одержанні, а також інші документи, що підверджують відправлення.

Згідно ст. 36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Документи в оригіналі додаються, коли обставини справи згідно з законодавством мають підтверджуватися тільки такими документами, а також на вимогу суду.

В даному випадку кредитори надали копію квитанції, тоді як необхідно надати її оригінал.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону, п. 6 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України не подання доказів надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів є підставою для повернення заяви про порушення справи про банкрутство без розгляду.

Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Тому на підставі ч. 1 ст. 9 Закону, п. п. 3, 6 ч. 1 ст. 63 ГПК України заява кредиторів і додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду.

Керуючись ст. ст. 5, 6, 7, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 4-1, п. п. 3, 6 ч. 1 ст. 63, ст. 86 ГПК України, господарський суд, -


УХВАЛИВ:


Заяву кредиторів – управління Пенсійного фонду України в Знам"янському районі, Знам’янської об"єднаної державної податкової інспекції, Знам’янського міськрайонного центру зайнятості № 1991/07-25 від 30.06.2006 року про порушення справи про банкрутство Харчокомбінату Знам’янського райспоживтовариства та додані до неї документи повернути без розгляду.


Суддя Н.М.Коваленко