Господарські справи (до 01.01.2019) / Справи про банкрутство / Банкрутство /

Єдиний Державний Реєстр Судових Рішень, справа Б-39/154-07

Дата ухвалення рішення:
22.11.2007
Зареєстровано:
26.11.2007
Cуддя:
Лащенко Л.Д.
Оприлюднено:
27.11.2007
Категорія справи:
Банкрутство
Суд:
Харківський апеляційний господарський суд
Форма судового рішення:
Постанова
Форма судочинства:
Господарське

УКРАЇНА

Харківський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2007 року Справа № Б-39/154-07

Колегія суддів у складі: головуючого судді Істоміна О.А.

судді Лащенко Л.Д

судді Гончар Т.В.

При секретарі –Андросовій О.В.

За участю представників сторін:

Боржника –Кролівець М.Г. (дов. № 87 від 16.11.2007 року), Родзинський А.А. (паспорт серія МН № 918449 від 25.06.2007 року).

Ліквідатор боржникаЦимберов Д.І. (луц. Серія АВ № 347104 від 06.08.2007 року).

Кредитора –Суховєєва Л.В. (дов. № 19 від 16.11.2007 року).

розглянувши апеляційну скаргу (вх. № 3067 Х/2-6 від 08.10.07 р.) боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», смт. Дворічна, Харківської області на Постанову господарського суду Харківської області від 17.09.2007 року по справі № Б-39/154-07.

за заявою – Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі, смт. Дворічна, Харківської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», смт. Дворічна, Харківської області

про визнання банкрутом.

встановила:

Постановою господарського суду Харківської області від 17.09.2007 р. (суддя Швидкін А.О.) ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», смт. Дворічна, Харківської області визнано банкрутом, на підставі ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Призначено ліквідатором відсутнього боржника арбітражного керуючого Цимберова Д.І.. Зобов’язано ліквідатора в п’ятиденний строк опублікувати оголошення про визнання відсутнього боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, та виконати дії відповідно до ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Постанова прийнята судом з посиланням на те, що боржник має перед кредитором безспірні вимоги кредиторів, які не були задоволені протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку у розмірі 6148,24 грн., під час перевірки було встановлено відсутність боржника за його місцезнаходженням, фінансово-господарська діяльність боржника припинена, керівні органи боржника –юридичної особи відсутні за його місцезнаходженням, боржник з квітня 2005 року не подавав до УПФУ у Дворічанському районі звітності передбаченої чинним законодавством. Майно боржника не було виявлено.

Боржник –ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», в особі директора Шатова О.І. з Постановою господарського суду не згодний, надіслав апеляційну скаргу, в якій просить Постанову господарського суду Харківської області від 17.09.2007 року скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, а саме на відсутність ознак необхідних для застосування ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Свої вимоги апелянт обгрунтовує тим, що керівні органи боржника знаходяться за місцезнаходженням юридичної особи: Харківська обл., смт. Дворічна, вул. Північна, 2, на підприємстві на сьогоднішній день працює один чоловік –директор Шатов О.І., підприємство звітує до податкової служби у встановлені податковим законодавством терміни, здійснює підприємницьку діяльність на свій власний розсуд, має у своїй власності оборотні та необоротні активи.

Кредитор у відзиві та у доповненнях до відзиву на апеляційну скаргу просить апеляційну скаргу боржника залишити без задоволення, Постанову господарського суду Харківської області від 17.09.2007 року залишити без змін, з посиланням на те, що заява про порушення провадження про банкрутство «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»подана до господарського суду згідно діючого законодавства і відповідає вимогам ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Ліквідатор боржника у відзиві на апеляційну скаргу просить суд апеляційну скаргу боржника відхилити повністю, Постанову господарського суду Харківської області по справі № Б-39/154-07 від 17.09.2007 року залишити без змін, як таку, що прийнята відповідно до ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». На думку ліквідатора, в матеріалах справи достатньо доказів відсутності керівних органів боржника за його місцезнаходженням. Згідно акту державного виконавця Дворічанського ВДВС від 23.08.2007 року та акту перевірки, складеному інспекторами Дворічанського відділення УПФУ у Харківській області - керівництво та бухгалтерія боржника відсутні. Крім того, боржником не були внесені відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується витягом наданим державним реєстратором Дворічанського району за № 528120 від 12.09.2007 року.

В судове засідання Харківського апеляційного господарського суду 19.11.2007 року прибув громадянин Родзинський А.А., який вважає себе керівником боржника, та як керівник відсутнього боржника надав клопотання про відмову від апеляційної скарги, з проханням припинити апеляційне провадження по справі № Б-39/154-07. На підтвердження своїх повноважень, керівника боржника громадянин Родзинський А.А. надав копію протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»від 03.08.2007 року, відповідно рішення якого призначено директором боржника - Родзинського А.А. Розглянувши зазначене клопотання, судова колегія не вбачає підстав для його задоволення та вважає за необхідне зазначити наступне. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб»відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи, згідно із законодавством України. Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 16.11.2007 року та довідки Головного управління статистики у Харківській області від 15.11.2007 року керівником боржника ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»на теперішній час - є Шатов Олексій Іванович. Наданий Протокол загальних зборів учасників ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»від 03.08.2007 року, відповідно до якого керівником боржника являється Родзинський А.А. не може бути прийнятий до уваги, оскільки в порушення ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб»відомості не були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців , а відтак у відповідності до п. 3 ст. 18 вказаного Закону не можуть бути використані в спорі з третьою особою.

Перевіривши повноту встановлення судом обставин справи та наданих кредитором в підтвердження обставин справи доказів, перевіривши надану в Постанові суду їх юридичну оцінку, розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення уповноважених представників кредитора, боржника та ліквідатора, суд встановив, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а прийнята судом Постанова підлягає скасуванню, провадження по справі підлягає припиненню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, кредитор Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі звернувся до суду з заявою про порушення провадження по справі про банкрутство ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», смт. Дворічна, Харківської області та про визнання його банкрутом на підставі ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або про визнання його банкрутом”. Заява подана кредитором з посиланням на те, що боржник має заборгованість по сплаті внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування станом на 01.09.2007 р. в сумі – 6148,24 грн., яка не сплачена боржником. Боржник фактично припинив свою господарську діяльність, керівні органи боржника відсутні за своїм місцезнаходженням, останню звітність боржник надав кредитору в березні 2005 року.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.09.2007 року прийнято заяву УПФУ в Дворічанському районі до розгляду. Порушено провадження у справі та призначено проведення засідання суду про визнання відсутнього боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на 17.09.2007 року. Зобов’язано заявника до дати судового засідання надати суду: оригінали документів доданих до заяви для огляду, витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців та довідку з Харківського обласного управління статистики щодо кредитора та боржника, чинні на момент розгляду справи, пропозиції щодо кандидатури ліквідатора тощо. З моменту прийняття Ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Оскаржуваною Постановою господарського суду Харківської області від 17.09.2007 р. визнано ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», смт. Дворічна, Харківської області банкрутом, на підставі ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Порушуючи провадження у справі про банкрутство боржника у порядку встановленому ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», господарський суд Харківської області не врахував, що , у відповідності до вимог ст. 93 Цивільного кодексу України та ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців»місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Як вбачається із наданих установчих документів, а саме статуту, таким органом є директор підприємствва. Із заяви та доданих документів не вбачається, що кредитор встановлював фактичне місцезнаходження керівника товариства. З доданих до заяви кредитора Актів № 30 від 25.05.2007 року та № 44 від 28.08.2007 року проведення перевірки боржника з питань обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не вбачається, що саме знаходиться за адресою: смт. Дворічна, вул. Північна, 2, Харківської області. Разом з тим, кредитор посилається на відсутність підприємства та його керівних органів за юридичною адресою.

Судова колегія не може взяти до уваги в якості доказу відсутності керівних органів боржника за місцем державної реєстрації зазначені вище Акти перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню суб'єкта підприємницької діяльності, оскільки із його змісту вбачається, що предметом перевірки було дотримання платником порядку обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та зроблено висновок про відсутність платника за юридичною адресою. Таким чином, вказані Акти № 30 від 25.05.2007 року та № 44 від 28.08.2007 року не можуть підтверджувати фактичну відсутність керівних органів боржника за зазначеною адресою.

У відповідності до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб –підприємців», який набув чинності з 01.07.2004 р., в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей, тощо. Відповідно до вимог ч.ч. 1, 3 ст. 18 зазначеного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.

До заяви про порушення провадження у справі про банкрутство , кредитором був наданий витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який свідчить про те, що за ідентифікаційним кодом 01038789, який належить ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»в Єдиному державному реєстрі записів не знайдено. За таких обставин, у відповідності до абз. 2 п. 2 ст. 8 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»суддя господарського суду повинен був відмовити у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство.

Разом з тим, суддя Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.09.2007 року порушує провадження у справі про банкрутство ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство», код 01038789 за ознаками ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». У оскаржуваній Постанові від 17.09.2007 року про визнання відсутнього боржника банкрутом встановлює, що боржник за своїм місцезнаходженням не знаходиться, ніяких ознак підприємницької діяльності не має, податкової звітності не надає.

Керівник боржника –директор Шатов О.І. у відзиві на заяву кредитора і у апеляційній скарзі зазначає, що підприємство ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»знаходиться за адресою вказаною кредитором у заяві про порушення провадження у справі про банкрутство, має керівника директора Шатова О.І., веде підприємницьку діяльність, подає податкову і бухгалтерську звітність, сплачує податки. На підтвердження вказаних обставин, директор Шатов О.І. надає договір оренди адміністративного приміщення, укладений 27.03.2000 року з ТОВ «Явір», фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва, баланс складений станом на 30.06.2007 року, відповідно до якого боржник обліковує активи загальною вартістю 762,2 тис. грн. та кредиторську заборгованість у розмірі 237,9 тис. грн., додає розшифровку основних засобів загальною вартістю 751097 грн., квитанції від 14.08.2007 року та від 16.05.2007 року про сплату податку на прибуток, копію Декларації з податку на прибуток подану до податкової інспекції 05.08.2007 року.

У судове засідання апеляційного суду представник боржника подає виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.11.2007 року, з якої вбачається, що керівником боржника є Шатов О.І., в процесі припинення боржник не перебуває, однак, відносно нього порушено справу про банкрутство.

Враховуючи, що відповідно абз. 2 п. 8 ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»виписка з Єдиного державного реєстру не видається юридичній особі у разі наявності в Єдиному державному реєстру запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, а також, враховуючи, що на час порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника кредитором не надано суду доказів включення боржника до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, провадження у справі про банкрутство порушено в порядку ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»за наявності ознак відсутнього боржника, суду надані докази, які свідчать про наявність та місцезнаходження боржника та його керівника (у тому числі, докази наявності спору між фізичними особами щодо того, хто фактично є керівником боржника), докази наявності підприємницької діяльності, наявності активів у боржника і кредиторської заборгованості, яка дає можливість кредиторам об’єднати свої вимоги до боржника і звернутися до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку встановленому ст. ст. 6, 7, 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; суду надано докази подання керівником боржника звітності і сплати податків у строки встановлені законодавством України, за таких обставин, господарський суд Харківської області не мав підстав для порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника і визнання відсутнього боржника банкрутом, у порядку встановленому ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

На підставі викладеного, апеляційна скарга боржника підлягає задоволенню, Постанова господарського суду Харківської області від 17 вересня 2007 року підлягає скасуванню, як така, що не відповідає вимогам ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», провадження по справі про визнання боржника ТОВ «Дворічанське м’ясопереробне підприємство»банкрутом підлягає припиненню.

Керуючись п. 1 ст. 80, ст. ст. 99, 101, 102, п. 3 ст.103, п.п. 1, 4 ч. 1 с. 104, 105 ГПК України,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу боржника задовольнити.

Постанову господарського суду Харківської області від 17.09.2007 року по справі № Б-39\154-07 скасувати.

Провадження по справі № Б-39/154-07 припинити.


Головуючий суддя Істоміна О.А.

Суддя Лащенко Л.Д.

Суддя Гончар Т.В.